Chińskie oryginały z brązu w Muzeum Narodowym
Treść
W Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie "Piękno i rytuał" zostaną zaprezentowane chińskie naczynia z brązu. Jest to pierwsza tego typu wystawa ze zbiorów pekińskich w Europie. Prezentuje ona najpełniejszy obraz chińskiej kultury brązu.
Starożytne brązy chińskie to w dużej części naczynia obrzędowe i kultowe, których za czasów dynastii Shang i Zhou od XVI do III w. przed n.Chr. używano do napojów i potraw przeznaczonych na ofiary podczas ceremonii związanych z kultem przodków. W innych naczyniach królowie i arystokracja chińska spożywali i przechowywali potrawy. Wśród zbiorów znajdują się również instrumenty muzyczne, monety, broń, sprzęt do jazdy konnej. Wystawa obejmuje w sumie 60 eksponatów ze zbiorów Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie.
Wszystkie przedmioty są oryginalnymi zabytkami, w większości niepokazywanymi szerszej publiczności. Dotąd w polskich muzeach eksponowano jedynie kopie.
Chińskie brązy z okresu starożytnego wyróżniają się wystawnym kunsztem pracy rzemieślniczej, rzadko spotykanym archaicznym pięknem form i ornamentów. Jednocześnie są bogatym źródłem informacji o wysokim poziomie kultury materialnej tego okresu historii Chin. Nigdy w późniejszych czasach sztuka brązownicza nie osiągnęła w tym kraju kunsztowności okresu starożytnego. Dlatego dzieła z tego okresu chętnie były kolekcjonowane i już w III w. po n.Chr. uważane za niezwykle cenne. Dziś starożytne brązy, obok porcelany i ceramiki, są wizytówką kulturową Chin i chętnie prezentuje się je na różnorakich wystawach.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie podkreślił, że wystawa chińskich zbiorów brązów jest owocem wieloletnich rozmów z muzeum w Pekinie. Dodać należy, że chińskie brązy rzadko są przewożone poza granice kraju.
Ekspozycję można oglądać od dziś do 12 października br. Na przyszły rok Muzeum Narodowe planuje prezentację chińskiej porcelany i ceramiki.
MJ, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-07-13
Autor: wa