Chińskie brązy w Poznaniu
Treść
Kilkadziesiąt późnoneolitycznych zabytków wykonanych z brązu, a odkrytych w chińskiej prowincji Shaanxi zaprezentowano na specjalnej wystawie w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Do najciekawszych eksponatów należy niewątpliwie Dzwon Xing używany podczas składania rytualnych ofiar. Wśród eksponatów znajdują się zarówno oryginalne zabytki, jak i mistrzowsko wykonane kopie.
Naczynie Yuan o kształcie sześcianu, pochodzące z okresu Dynastii Zhou (1100-771 przed n.Chr.), znalezione w wiosce Li, które przywieziono do Poznania prosto z Muzeum Narodowego Chin, oraz naczynie Zun Feng, czyli dzban z szerokim kołnierzem, którego ścianki udekorowano motywami feniksa, to jedne z najciekawszych zbiorów otwartej w Poznaniu wystawy. Jednak wzrok odwiedzających przyciąga, i nie bez racji, dużych rozmiarów kopia Xing - dzwonu o zaskakującym kształcie, używanego podczas składania rytualnych ofiar oraz podczas bitew. Jedną z ozdób dzwonu jest inskrypcja, w której Xing, twórca przedmiotu, składa ofiary własnym przodkom i prosi o długie życie.
To jednak tylko niektóre przedmioty z licznych zabytków lub ich kopii, jakie zaprezentowano na "chińskiej wystawie" w Muzeum Archeologicznym. Na ekspozycji znalazło się bowiem 41 kopii przedmiotów wykonanych z brązu, pochodzących z okresu od późnego neolitu po czasy panowania dynastii Tang (618-907 przed n.Chr.).
- Sztuka brązownictwa stanowi jedną z najświetniejszych kart wspaniałej, liczącej 5000 lat kultury chińskiej. Przedmioty z brązu były używane pierwotnie niemal wyłącznie podczas uroczystych obrzędów. Naczynia o rozmaitych formach stanowiły niezbędne przybory podczas uroczystości ofiarnych, służyły do przechowywania płynów i pokarmów, zaś sztylety do zabijania składanych w ofierze zwierząt - mówiła Agnieszka Mączyńska, kurator wystawy.
Już na najstarszych chińskich brązach pojawiały się inskrypcje, które upamiętniały wielkie wydarzenia polityczne, odniesione zwycięstwa, nadania ziemi etc. W późniejszym okresie zaczęły się pojawiać inskrypcje z tekstami modlitw czy ważnych wydarzeń rodzinnych. I nic dziwnego, ponieważ brąz uważany był w Chinach za materiał bardzo szlachetny. Wierzono również, że w procesie jego wytapiania brały udział moce nadprzyrodzone.
Wojciech Wybranowski, Poznań
Nasz Dziennik 5-12-2003
Autor: DW