Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chińczycy mają węża w kieszeni

Treść

Projekt ustawy o zachowaniu przez państwo polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA złoży w Sejmie Klub Parlamentarny Solidarna Polska. To kolejna inicjatywa uchronienia tej spółki przed całkowitą prywatyzacją.

– Projekt, który dzisiaj złożymy w Sejmie, dotyczy pozostawienia pakietu kontrolnego w rękach Skarbu Państwa. Chodzi tu o co najmniej 51 proc. udziału w tym ważnym dla nas przedsiębiorstwie. W naszej ocenie, Lotos jest jedną z tych spółek o charakterze strategicznym, które muszą być w rękach państwa polskiego – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący KP Solidarna Polska.

Jak podkreślił, spółka Lotos jest jednym z najważniejszych przedsiębiorstw energetycznych w naszym kraju, gwarantującym niezależność od innych państw i bezpieczeństwo. Dla bezpieczeństwa Polski ważne jest – zaznaczył polityk Solidarnej Polski – by koncern ten pozostał w rękach Skarbu Państwa. Dlatego chcemy, aby pakiet większościowy należał do rządu – wyjaśnił przewodniczący Mularczyk.

Zakusy na sprzedanie akcji tej spółki wywołały falę oburzenia i krytyki nie tylko wśród polityków, ale także i polskiego społeczeństwa. Wielokrotnie podnoszono kwestię zagrożenia ze strony wykupu akcji spółki przez obcy kapitał. – Przy pozbyciu się pakietu większościowego w Grupie Lotos SA przez Skarb Państwa występuje zagrożenie wykupu akcji przez Rosjan, którzy mogliby brać udział w prywatyzacji koncernu. Uważamy, że z perspektywy Skarbu Państwa i przyszłości naszego kraju prywatyzacja powinna być powstrzymana, a pakiet większościowy musi należeć do rządu – podkreślił nasz rozmówca.

Inicjatywa Solidarnej Polski jest kolejną próbą uchronienia Grupy Lotos SA przed prywatyzacją. Pod obywatelskim projektem, który trafił do Sejmu w marcu 2012 r., podpisało się ponad 156 tys. obywateli. Według obywatelskich propozycji, państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym pakietem sprawowałaby Rada Ministrów.

Mimo obywatelskiego poparcia projekt został odrzucony 25 stycznia br. przez Sejm. Przeciwko niemu zagłosowało 224 posłów, natomiast 222 chciało dalszych prac nad nim, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. – Przypomnę, że obywatelski projekt został odrzucony jedynie dwoma głosami. W związku z tym uznaliśmy, iż warto kontynuować ofensywę w zakresie ochrony Grupy Lotos SA – dodał poseł Mularczyk.

Grupa Lotos SA jest drugą co do wielkości firmą petrochemiczną w Polsce. Jej głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, który posiada ponad 53 proc. akcji.

Nasz Dziennik Piątek, 8 lutego 2013

Autor: jc