Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chciał zdobywać Polskę dla Chrystusa

Treść

O księdzu Czesławie Kaczmarku mówiono: ksiądz z talentem od Boga. Jak wspominali najbliżsi księża współpracownicy, był tytanem pracy, doskonałym organizatorem, planistą i wizjonerem, ideowcem. Szeroko zakrojoną działalność ks. bp. Czesława Kaczmarka i jego dramatyczne losy ukazuje książka "Omnia pro Christo Rege. Ksiądz Czesław Kaczmarek biskup - męczennik", wydana przez Muzeum Diecezjalne w Kielcach pod red. ks. Pawła Tomczyka, dyrektora placówki.

Ksiądz profesor Jan Śledzianowski, wykładowca WSD w Kielcach oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego J. Kochanowskiego w Kielcach, prześledził na łamach tej publikacji działalność duszpasterską ks. Czesława Kaczmarka w Płocku w okresie przedwojennym. Przedstawił jego różnorodną działalność organizacyjną, wychowawczą, rekolekcyjną jako sekretarza generalnego Związku Młodzieży Męskiej, a następnie dyrektora Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Płocku. Autor ukazał, jak duchem apostolskim starał się on ogarnąć cały zastęp młodzieży na północnym Mazowszu, jak w sposób doskonały włączył w prace Kościoła szerokie zastępy inteligencji polskiej: lekarzy, nauczycieli, prawników, ziemian.
Do działalności duszpasterskiej ks. bp. Kaczmarka w Kielcach w latach 1938-1963 odniósł się ks. dr Grzegorz Bujak z KUL. Jak podkreślił, ordynariusz kielecki za najważniejsze swoje zadanie uważał troskę o Kościół i powierzoną sobie diecezję, o rozwój duchowy i zbawienie wiernych. Wspierał wszechstronnie Akcję Katolicką, aby dzięki jej działalności w parafiach powstawała atmosfera angażowania się katolików w dzieło "zdobywania Polski dla Chrystusa". Ksiądz Bujak zwrócił uwagę, że biskup szczególną wagę przywiązywał do religijnego rozbudzania środowisk robotniczych. W okresie II wojny światowej starał się przede wszystkim ograniczyć jej negatywne dla diecezji skutki i zachować jak najszerszy margines swobody dla działalności religijnej. Wzywał do pogłębienia życia religijnego, do przyjęcia w gościnę wygnańców z Kujaw, Mazowsza, Pomorza, Poznania i Śląska, inicjował pomoc dla najbardziej potrzebujących. Dzięki niemu diecezja stała się punktem oparcia dla księży, którzy musieli uciekać z innych terenów.
Po wojnie ksiądz biskup odważnie sprzeciwiał się mnożącym się w diecezji wypadkom antykościelnym, w tym incydentom z udziałem przedstawicieli aparatu władzy, funkcjonariuszy UB i MO. Protestował nawet u najwyższych władz państwowych w sprawie zwrotu przetrzymywanych obiektów kościelnych. Zajął najbardziej bezkompromisowe spośród członków Episkopatu Polski stanowisko wobec ruchu księży "patriotów", dążąc do natychmiastowej likwidacji formacji zagrażającej koherencji duchowieństwa, co prawdopodobnie było decydującym motywem zaatakowania biskupa przez władze ubeckie. "Atak w celu kompromitacji politycznej, a następnie zniszczenia moralnego był tak intensywny, że część społeczeństwa polskiego - obecnie tylko najstarszego pokolenia - kojarzyła biskupa z Kielc głównie ze sfingowanym procesem stalinowskim we wrześniu 1953 roku" - pisze w książce dr Ryszard Gryz z Instytutu Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego J. Kochanowskiego w Kielcach. Autor przedstawia dramatyczne wydarzenia i cierpienia, jakie dotknęły biskupa ordynariusza w okresie komunistycznym. Rozważa, dlaczego właśnie jemu komuniści wyznaczyli rolę głównego oskarżonego w pokazowym procesie, a następnie chcieli zniszczyć hierarchę obrzydliwymi pomówieniami. Sprawa biskupa Kaczmarka zakończyła się sukcesem strony kościelnej dzięki wsparciu Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim nieustępliwej postawie prześladowanego biskupa, który przypłacił to jednak utratą zdrowia i przedwczesną śmiercią.
Alicja Trześniowska

Książkę można nabyć w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, ul. Jana Pawła II 3, 25-013 Kielce, tel. (041) 344 58 20. Będzie ją można nabyć w księgarni "Naszego Dziennika": w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. (022) 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl, oraz w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. (012) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych); e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl.
"Nasz Dziennik" 2009-01-16

Autor: wa