Chcemy takich praw, jakie mają Niemcy w Polsce
Treść
Domagamy się rehabilitacji i uznania pamięci o zamordowanych podczas wojny Polakach, a także równego traktowania niemieckiej mniejszości w Polsce i polskiej w Niemczech - mówią jednym głosem przedstawiciele niemieckiej Polonii.
Marek Wójcicki ze Związku Polaków spod znaku Rodła w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" przyznał, że ma nadzieję, iż sytuacja polskiej mniejszości w Niemczech ulegnie wreszcie poprawie. - Sekretarz stanu w niemieckim MSW Christoph Bergner (CDU) zapowiedział w rozmowie ze mną, że zajmie się sprawami Polaków i będzie zabiegał o konkretne rozwiązania - powiedział Wójcicki. - Jest to dobry sygnał, gdyż znamionuje poważne podejście do tematu - dodał. Wójcicki poinformował nas także, że Polonia zgłosiła niemieckiej stronie kilka postulatów do załatwienia od razu. - Pierwszy postulat to kwestia symbolicznej rehabilitacji Polaków obywateli Rzeszy Niemieckiej zamordowanych w obozach koncentracyjnych lub rozstrzelanych - powiedział i zaraz dodał, że jego zdaniem, ten postulat powinien przez Niemców zostać spełniony, ponieważ zarówno ci ludzie, jak i ich rodziny nie żyją, więc niemiecka strona nie musi się obawiać ewentualnie odszkodowań. - To jest jedyna grupa ludzi zgładzonych przez państwo hitlerowskie, która nie została w żaden sposób zrehabilitowana - powiedział Marek Wójcicki.
Przypomniał, że polska mniejszość narodowa de facto ciągle istnieje, więc Polacy chcą przywrócenia jej formalnego statusu. - Poza tym żądamy tak zwanej symetrii w traktowaniu niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce i polskiej w Niemczech. Chcemy wprowadzenia dla nas takich samych rozwiązań, jakie mają Niemcy w Polsce - powiedział Wójcicki.
Polacy w Niemczech widzą potrzebę powołania fundacji organizacji polskich finansowanej ze środków wyłożonych przez oba rządy. Z tego funduszu należałoby utrzymywać polskie organizacje w Niemczech. Domagają się odszkodowań dla istniejącego jeszcze przed wojną Związku Polaków w Niemczech zdelegalizowanego za rządów Hitlera. Chcą rozwiązania problemu nauczania języka polskiego w niemieckich szkołach. Zdaniem Polonii, wszędzie tam, gdzie zgłoszą się rodzice dzieci, które zechcą się uczyć języka polskiego jako języka ojczystego, powinno im to być zagwarantowane we wszystkich szkołach publicznych. W tym kontekście Polacy chcą się uczyć nie tylko czytać, pisać i mówić, lecz także uważają, że polskie dzieci powinny w szkołach poznawać naszą historię, geografię i literaturę.
Waldemar Maszewski, Hamburg
Nasz Dziennik 2010-01-15 nr 12
Autor: jc