Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Chcą uratować Twierdzę Przemyśl

Treść

Unikatowy w skali europejskiej zabytek - słynna Twierdza Przemyśl wybudowana w czasie I wojny światowej - ma szansę odzyskać swą dawną świetność. Krokiem w tym kierunku jest list intencyjny podpisany przez władze Przemyśla i powiatu oraz okoliczne samorządy, które chcą, by zabytek militarnej przeszłości stał się atrakcją turystyczną o wymiarze ogólnopolskim.

Jak poinformował nas Witold Wołczyk z kancelarii prezydenta Przemyśla, "List intencyjny w sprawie utworzenia Związku Gmin Fortecznych oraz Zespołu Parków Kulturowych Twierdzy Przemyśl" ratyfikowali włodarze ośmiu gmin oraz prezydent miasta i starosta przemyski. - List intencyjny określa warunki współpracy związanej z zarządzaniem, zagospodarowaniem i promocją obszaru dawnej Twierdzy Przemyśl. Kolejnym krokiem w kierunku utworzenia Związku Gmin Fortecznych będzie przedstawienie przez wójtów radom poszczególnych gmin propozycji uchwały o utworzeniu Związku Gmin Fortecznych i przyjęcie Statutu Związku. Dopiero po ostatecznych decyzjach rad gmin, Związek Gmin Fortecznych oraz Zespół Parków Kulturowych Twierdzy Przemyśl będzie mógł być utworzony i zarejestrowany w sądzie. Przeprowadzeniem całości procedury dotyczącej rejestracji związku zajmie się miasto Przemyśl - wyjaśnia Witold Wołczyk. Jego zdaniem, Twierdza Przemyśl ma wszelkie dane, aby stać się wielkim atutem miasta i jego okolic oraz prawdziwym magnesem przyciągającym turystów z Polski i z zagranicy.
Obiekty fortyfikacyjne nie mogą być zaniedbane, zarośnięte czy zasypane śmieciami. O ich uporządkowanie i utrzymanie starać się ma właśnie Związek Gmin Fortecznych oraz Zespół Parków Kulturowych Twierdzy Przemyśl. Samorządy zamierzają wspólnie występować o unijne pieniądze na ochronę krajobrazu warownego Twierdzy, a także adaptować i modernizować dawne obiekty fortyfikacyjne. Ponadto chcą zabiegać o środki na modernizację dróg fortecznych i utworzenie wspólnej sieci usług turystycznych. Na realizację tych planów Związek Gmin Fortecznych planuje zdobyć 60 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Plan zagospodarowania Twierdzy mają opracować eksperci z Politechniki Krakowskiej. Gminy forteczne będą zabiegać o uznanie Twierdzy Przemyśl za pomnik historii, a kolejnym krokiem ma być wszczęcie starań o wpisanie tego zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Twierdza Przemyśl jest trzecią co do wielkości w Europie po twierdzach Verdun i Antwerpia. Większość z fortów wchodzących w jej skład, nadgryziona przez czas, nie przypomina ich dawnej świetności. Pozostałością tamtych czasów jest kilkadziesiąt zrujnowanych obiektów, często także niebezpiecznych dla zwiedzających. Bez wątpienia forty Twierdzy Przemyśl prezentują unikatowe wartości historyczne, architektoniczne i - co ważne dla turystów - także panoramiczne, które warto wyeksponować.
Mariusz Kamieniecki

"TVP" 2006-09-13

Autor: wa