Chadecy się buntują
Treść
Pod koniec września Bundestag będzie głosował nad uchwałą rozszerzającą pakiet pomocowy dla krajów w strefie euro. Nieoczekiwanie przeciwko planom Angeli Merkel zbuntowali się posłowie CSU oraz część posłów CDU, co oznacza brak poparcia dla kanclerz i ewentualny rozpad koalicji.
W dodatku już 7 września Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wyda wyrok w sprawie skargi przeciwko unijnym programom ratunkowym dla Grecji oraz innych krajów strefy euro. Choć amerykański magazyn "Forbes" uznał niemiecką kanclerz za najbardziej wpływową kobietę świata, to jej pozycja w kraju stale słabnie, a krytyka nie maleje. Monachijski dziennik "Sueddeutsche Zeitung" nie ma wątpliwości, że era rządów CDU i urzędowania kanclerz Angeli Merkel się kończy. Nie jest ona w stanie wzmocnić rządu, bo musi rządzić z partnerem koalicyjnym, który "żałośnie zaprzepaścił swoje kompetencje w sferze gospodarki". Teraz doszedł jeszcze bunt na własnym okręcie, ponieważ bawarska CSU oraz część posłów z rodzimej CDU już teraz zapowiada, że ani nie poprze rządowego projektu rozszerzenia pakietu pomocowego na strefę eurolandu, ani nie zgodzi się na odebranie kompetencji narodowemu parlamentowi i na utworzenie europejskiego rządu gospodarczego. Przeciwko planom Merkel zbuntował się nawet szef frakcji CDU Volker Kauder, który żąda, aby na temat takich uchwał jak pakiety pomocowe więcej do powiedzenia miał Bundestag. Podobnego zdania jest szef parlamentu Norbert Lammert, który także jest przeciwny całkowitemu pozbawianiu Bundestagu prawa decyzji w tak istotnych dla kraju kwestiach.
Obecnie 23 posłów koalicji deklaruje, że zagłosuje przeciwko rządowym planom, co oznacza, że zabraknie aż czterech głosów, aby pakiet został przyjęty. Wtedy - twierdzą niemieccy komentatorzy - pozycja Angeli Merkel nie tylko się osłabi, ale ulegnie tak mocnemu załamaniu, że najprawdopodobniej dojdzie do zerwania koalicji. Tym bardziej że ostatnie notowania koalicjantów z FDP także nie są najlepsze. Ponadto jeżeli trybunał w Karlsruhe wyda niekorzystny dla rządu wyrok w sprawie unijnego programu ratunkowego dla zadłużonych państw eurolandu, rozpad koalicji tym bardziej będzie przesądzony. Skargę na pakiet złożyli poseł bawarskiej CSU Peter Gauweiler oraz grupa pięciu znanych niemieckich prawników i ekonomistów. n
Waldemar Maszewski, Hamburg
Nasz Dziennik 2011-08-31
Autor: jc