Ceny mieszkań w Polsce
Treść
Rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny. Dlaczego ceny mieszkań tak bardzo się od siebie różnią i jak szybko dokonać ich porównania?
Rozpiętość cen mieszkań w różnych miejscach Polski, jest naprawdę duża. Wartość mieszkania w małej miejscowości może być nawet cztery razy mniejsza niż podobnego mieszkania w Warszawie. Niestety w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, stosunek średniej pensji Polaka do ceny metra kwadratowego nieruchomości w jego kraju jest mało korzystny. Oznacza to, że w pozostałych krajach Europy, przeciętny mieszkaniec jest w stanie kupić większe mieszkanie niż Polak.
Co kształtuje ceny mieszkań w Polsce?
Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na ceny mieszkań jest czynnik ekonomiczny. Stosunek popytu do podaży ma kluczowe znaczenie. Jeśli mieszkań jest zbyt wiele w porównaniu do osób chcących je kupić i posiadających odpowiednie środki finansowe, cena rynkowa spada. Natomiast klienci walczący o dany produkt, w tym wypadku nieruchomość, sami podbijają cenę. Zapotrzebowanie na samodzielne lokale mieszkalne jest w naszym kraju wysokie, jednak tym, co blokuje popyt, jest zdolność finansowa obywateli. Wielu nie posiada nawet odpowiedniej zdolności kredytowej, by wspomóc się pożyczką bankową.
Z czego wynikają różnice cenowe pomiędzy miastami?
W pierwszej kolejności jest to również sytuacja ekonomiczna obywateli. W miejscach, w których zarobki są wyższe zwiększa się popyt i ceny mieszkań idą w górę. W innej sytuacji każdy migrowałby tam, gdzie pracodawcy płacą więcej jeśli koszty życia byłyby wszędzie jednakowe.
Ogromne znaczenie ma tu także lokalizacja. Znacznie więcej chętnych znajdzie się w dużym mieście, niż w małej miejscowości. Miasta, które są w stanie zapewnić wiele miejsc pracy, przyciągają ludzi z różnych stron kraju, a nawet zza granicy i tu od razu podnosi się zapotrzebowanie na mieszkania oraz liczba osób, które na nie stać.
Najwyższe ceny mieszkań mamy od wielu lat w stolicy. Oferuje ona mnóstwo interesujących kierunków studiów, a także miejsca pracy za dobre stawki. Ceny warszawskich mieszkań gonią ceny w Krakowie oraz Trójmieście. W tym ostatnim, bardzo często lokale kupowane są celem najmu krótkoterminowego, czyli dla turystów. Opłacalny jest nawet wynajem drogich apartamentów nad samą zatoką.
Jak porównać ceny nieruchomości?
By poznać ceny na rynku nieruchomości, najlepiej zrobić to przez internet. Istnieje wiele portali, stron internetowych, na których znajdziesz setki ogłoszeń z całego kraju. Taki research kosztuje sporo czasu, a jego efekty niestety mogą być mylące. Oferty sprzedażowe przeważnie są zawyżone, nawet o 30% rzeczywistej wartości mieszkania, aby potem na drodze negocjacji dojść do porozumienia. Innym problemem z jakim się tu zetkniemy jest ustalanie przez sprzedających ceny powiększonej o wartość sentymentalną. Mieszkanie, z którym wiąże się wiele miłych wspomnień, trudno sprzedać za kwotę za jaką sprzedałoby się każde inne o analogicznych parametrach. Choć kierowanie się sercem jest w tym wypadku nie na miejscu, bardzo często można się z nim spotkać.
Aby usprawnić proces porównawczy, warto skorzystać z przeznaczonej do tego celu strony, takiej jak Sonar. Możesz tam wycenić konkretne mieszkanie, by zorientować się, czy oferta, którą otrzymałeś jest korzystna. Możesz również porównać ceny mieszkań na w Warszawie lub Gdańsku, poznać średnią cenę na danym osiedlu. Znajomość kwot na rynku nieruchomości jest niezwykle istotna, bowiem podczas kupna, sprzedaży mieszkania, gra toczy się o duże pieniądze i warto mieć pewność, że zawierając transakcję nie zostaniemy pokrzywdzeni.
Sprawdź: ceny mieszkań
Sprawdź: nieruchomości na sprzedaż
Autor: Silesian
Tagi: Ceny mieszkań w Polsce