Cenny dar dla muzeum
Treść
Dagmar Falk, żona śp. prof. Knuta Olafa Falka, przekazała Muzeum Okręgowemu w Suwałkach archiwum męża zawierające rękopisy, dokumenty i fotokopie dotyczące historii Suwalszczyzny. Szczególnie cenne są fotokopie dokumentów sporządzonych przez kamedułów, którzy ewangelizowali i cywilizowali ten region Polski.
Oryginały kamedulskich pism i innych dokumentów świadczących o bogatej historii Suwalszczyzny były przechowywane w zbiorach warszawskiej Biblioteki Krasińskich i stołecznego Archiwum Skarbowego. Niestety, tak jak budynki tych instytucji uległy zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Jeszcze do niedawna uważano więc, że jest to strata dla Polski bezpowrotna. Okazało się jednak, na szczęście, że jeszcze przed wojną fotokopie tych dokumentów sporządził szwedzki uczony prof. Knut Olaf Falk, który żywo interesował się historią Suwalszczyzny.
Zainteresowanie to dzieliła i dzieli jego żona, a jednocześnie asystentka Dagmar Falk, która pomimo 95 lat jest osobą wciąż bardzo aktywną. Po śmierci męża zdecydowała, że dokumenty z jego archiwum dotyczące Suwalszczyzny powinny trafić do Muzeum Okręgowego w Suwałkach. O przejęcie tych zbiorów od lat starało się wiele znaczących polskich instytucji naukowych. Na ostateczną decyzję Dagmar Falk największy wpływ miał jej ostatni przyjazd do Polski jesienią 2005 roku i udział w organizowanej przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach międzynarodowej konferencji z okazji 50-lecia rozpoczęcia badań na cmentarzysku w Szwajcarii oraz jej ogromna sympatia dla tego regionu i jego mieszkańców.
Do suwalskiej placówki zostało więc przekazanych ze Szwecji aż 12 kartonów wypełnionych rękopisami, dokumentami i mikrofilmami. W dowód wdzięczności władze miasta nadały Dagmar Falk tytuł Honorowej Obywatelki Suwałk. Obecnie trwa zapoznawanie się z wszystkimi archiwaliami i ich inwentaryzacja. Oprócz fotokopii kamedulskich dokumentów jest to jeszcze dokumentacja szwedzkich ekspedycji na Suwalszczyźnie prowadzonych przez prof. Falka, a dotyczących dawnej obecności na tych ziemiach Jaćwingów. Ekspedycji tych było wiele i trwały one na przestrzeni lat 1959-
-1980. Dokumentacja, jaką podczas nich stworzono, to dokumentacja fotograficzna informatorów, budynków, wsi, krajobrazów, bibliografia, wycinki prasowe, dokumenty ekspedycji i materiały naukowe. Część daru dla muzeum stanowią również notatki i artykuły profesora Falka, nigdzie dotąd niepublikowane. Uporządkowanie oraz skatalogowanie tych wszystkich archiwaliów zajmie pracownikom muzeum jeszcze sporo czasu, dopiero jednak gdy on upłynie, będzie można przedstawić te dokumenty na wystawie.
Pracownicy Muzeum Okręgowego w Suwałkach najbardziej zadowoleni są z mikrofilmów pism kamedułów, którzy swoją siedzibę mieli w klasztorze na Wigrach. Jednym z najważniejszych tu dokumentów jest akt nadania zakonnikom przywilejów przez króla Jana Kazimierza. Jerzy Brzozowski, dyrektor suwalskiego muzeum, uważa, że archiwum prof. Falka bardzo pomoże w pracy całym pokoleniom historyków zajmującym się dziejami Suwalszczyzny.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2007-12-12
Autor: wa