Cenne polichromie
Treść
W trakcie badań poprzedzających prace konserwatorskie w refektarzu klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku odkryto wcześniejszy wystrój obiektu. Jeszcze w tym roku rozpocznie się konserwacja tej największej spośród wszystkich sal klasztornych.
Zespół kościelno-klasztorny OO. Bernardynów w Leżajsku należy do piękniejszych i niezwykle cennych pod względem konserwatorskim obiektów w Polsce. Obok słynnych organów czy chociażby zabytkowych portali posiada wciąż nieodkryte tajemnice przeszłości. Jednym z najnowszych obiektów odnalezionych w tym szczególnym miejscu jest wystrój refektarza klasztornego. Jak powiedział nam Mariusz Czuba, wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków, mało kto wie, że pod względem wystroju artystycznego XVII-wieczny refektarz bernardyński w Leżajsku należy do najpiękniejszych obiektów tego typu w kraju obok refektarza
OO. Paulinów na Jasnej Górze.
- Cały klasztor posiada kilkanaście wnętrz o charakterze reprezentacyjnym, z których największy jest refektarz. W obiekcie zachowała się dekoracja sztukatorska pokrywająca sklepienie w tzw. typie lubelskim, charakterystycznym dla tego obszaru. Na przełomie wieków refektarz był wielokrotnie przekształcany i odnawiany. Zachowała się jego struktura architektoniczna, natomiast nie zachowały się wcześniej zamalowane dekoracje. Po przeprowadzeniu badań okazało się jednak, że pod wierzchnią warstwą przemalowań kryje się świetnie zachowana dekoracja malarska z bogatą ornamentyką - wyjaśnia Mariusz Czuba. W ten sposób pojawiła się szansa na realne przywrócenie temu miejscu jego XVII-wiecznego kształtu zarówno w zakresie architektonicznym, jak i malarskim. - Zachowały się także niemal kompletne elementy umeblowania refektarza, m.in. stoły, czy chociażby część boazerii płycinowych z przepiękną ornamentyką, które również zostaną odrestaurowane. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku i śmiem twierdzić, że jeżeli chodzi o wnętrza klasztorne w Polsce, będzie to wówczas jedna z najwspanialszych sal, na pewno porównywalna, jeżeli nie równorzędna, z refektarzem jasnogórskim - dodaje Mariusz Czuba.
Prace przy restauracji refektarza w klasztorze OO. Bernardynów w Leżajsku zostaną sfinansowane przede wszystkim ze środków podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. W ubiegłym roku zespół klasztorny w Leżajsku został wpisany na listę Pomników Historii, dlatego konserwatorzy oraz kustosz miejsca liczą także na wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2006-02-24
Autor: ab