Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Caritas nie tylko od święta

Treść

Serce na Gwiazdkę, Wirtualna Choinka, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, wigilie dla samotnych - to tylko niektóre inicjatywy podejmowane przez Caritas Polska. Włączamy się w nie przy okazji świąt Bożego Narodzenia. Ale Caritas o potrzebujących pamięta przez cały rok.
Pomoc świadczona przez Caritas trwa nieustannie. Czas przedświąteczny sprzyja uwrażliwianiu nas na wspieranie jej dzieł, a przez to konkretnego człowieka, do którego dociera z pomocą. Serce na Gwiazdkę - akcja łódzkiej Caritas, ogólnodiecezjalna zbiórka żywności pod hasłem "Rodzina - Rodzinie" w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej to przykładowe inicjatywy, poprzez które od lat świadczona jest pomoc ubogim w danych wspólnotach lokalnych.
Domowy Kościół i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ponownie zorganizowały akcję Wirtualna Choinka. W ramach niej uruchomiono stronę internetową: wirtualnachoinka.net, na której zamieszczono listę rodzin diecezji warszawsko-praskiej potrzebujących wsparcia materialnego, a także prośby - marzenia dzieci z tych rodzin. Od osiemnastu lat rokrocznie podejmowane jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku przebiega pod hasłem "Podarujmy dzieciom czas". Dochód ze sprzedaży wigilijnych świec jest przeznaczony na: dożywianie dzieci, leczenie i rehabilitację, edukację oraz letni wypoczynek. Jedną z bezpośrednich form pomocy przedświątecznej są wigilie dla samotnych, bezdomnych, ubogich. - Dla tych ludzi, oprócz tego, że dostaną ciepły posiłek, paczkę na święta, jest również bardzo istotne poczucie wspólnoty - zaznacza o. Jan Maria Szewek OFMConv. Krakowska wspólnota Ojców Franciszkanów co roku na wigilię zaprasza samotnych, bezdomnych, ubogich. Do jej przygotowania włączają się również m.in. krakowska Caritas, harcerze, wolontariusze. - Dla samotnych jest ważne to, że mogą usiąść przy jednym stole z innymi osobami, dzięki temu czują się potrzebni, kochani - tłumaczy o. Jan Maria Szewek. W organizację włączają się Siostry Albertynki i Bracia Albertyni, którzy również każdego dnia pomagają człowiekowi w przytułkach dla bezdomnych.
- Caritas Polska każdego roku przygotowuje wigilię, posiłek bożonarodzeniowy dla średnio 19 tys. osób w całym kraju. Przy tej okazji rozdaje także 36 tys. paczek żywnościowych. W 36 diecezjach Caritas parafialne i parafie przygotowują średnio 110 tys. świątecznych paczek - wylicza ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. Ocenia, że niestety, zapotrzebowanie na podstawową pomoc żywnościową jest coraz powszechniejsze. Skalę problemu pokazują statystyki GUS, według których w Polsce z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 2 mln osób. Od 2009 r. aż 26 procent gospodarstw domowych nie może sobie pozwolić na zaspokojenie bieżących potrzeb, w tym pełne wyżywienie.
Natomiast w ciągu roku Caritas Polska prowadzi w całej Polsce: 3,5 tys. parafialnych i diecezjalnych punktów wydawania żywności; 3538 punktów wydawania odzieży; 143 wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego; prawie 400 punktów doraźnej pomocy; 162 świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży; 396 świetlic parafialnych; 109 jadłodajni dla ubogich; 30 noclegowni dla bezdomnych; 37 schronisk dla bezdomnych, 43 hospicja domowe, 36 poradni lekarskich, 12 domów dziecka, 101 stacjonarnych i ambulatoryjnych zakładów rehabilitacyjnych, 67 domów dla ofiar przemocy domowej, 15 domów samotnej matki, 10 Biur Aktywizacji Bezrobotnych. Caritas Polska nie specjalizuje się w jednym rodzaju pomocy, lecz wspiera wszystkich najbiedniejszych, najsłabsze grupy społeczne, prowadzi działalność przy ogromnym wysiłku jedynie 6 tys. pracowników Caritas diecezjalnych i 102 tys. wolontariuszy.
Pomoc udzielana przez Caritas Polska łącznie z Caritas działającymi w 44 polskich diecezjach wynosi około 330 mln zł rocznie, w to wchodzi pomoc finansowa, materialna oraz zagraniczna. - Działamy w bardzo racjonalny i bardzo oszczędny sposób. Tym zasadniczo różnią się kościelne organizacje charytatywne od niektórych innych zorganizowanych form pomocy, że działamy według zasady: minimum administracji, maksimum pomocy świadczonej potrzebującym - podkreśla ks. Sobolewski. I rzeczywiście, w praktyce koszty administracyjne wynoszą najwyżej 7-9 procent (w innych instytucjach charytatywnych koszty obsługi sięgają nawet 25-30 procent). Zatem praktycznie w całości datki przekazywane poprzez Caritas trafiają do potrzebujących.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik Czwartek, 22 grudnia 2011, Nr 297 (4228)

Autor: jc