Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Cała kolekcja Kulczyckich

Treść

Scalone po latach wszystkie części zbioru kobierców i tkanin wschodnich z kolekcji Kulczyckich można podziwiać na czasowej wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Ekspozycję przygotowano w setną rocznicę pierwszego zakupu, który był zaczątkiem podziwianego dziś zbioru, dokonanego przez twórcę kolekcji - profesora Włodzimierza Kulczyckiego.
- Motywem zorganizowania wystawy jest przypadająca setna rocznica pierwszych nabytków, a także chęć uczczenia polskiego kolekcjonera Włodzimierza Kulczyckiego, który dał początek tej niezwykłej kolekcji - zaznacza dr Magdalena Piwocka, kurator wystawy.
Ekspozycja prezentuje dzieła sztuki tekstylnej z czterech największych obszarów Bliskiego i Środkowego Wschodu: Turcji, Persji, Kaukazu i Azji Środkowej. Najstarszy eksponat w zbiorze pochodzi z drugiej połowy XVI wieku.
Zobaczymy m.in. 28 tureckich modlitewników - kobierców służących do rytualnych praktyk islamu, a wśród tekstyliów perskich tak zwany kobierzec ogrodowy (z sylwetkami drzew, zarysem rabat i rzeki). Urzekać mogą wyroby kaukaskie, przyciągające uwagę widza swoimi barwami. W grupie tkanin środkowoazjatyckich wyeksponowano pomiędzy innymi cennymi obiektami torby juczne wykonane techniką kobierniczą. W sali zaaranżowanej na pokój państwa Kulczyckich pokazano dokumentację archiwalną związaną z twórcami i burzliwymi dziejami kolekcji.
Włodzimierz Kulczycki, lekarz weterynarii, profesor i rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, już w czasie I wojny światowej, dzięki swojej pasji kolekcjonerskiej i naukowej, stał się wybitnym badaczem i znawcą wschodnich tekstyliów. Rok 1906 umownie uznaje się za początek liczącej blisko dwieście zabytków kolekcji; z tego właśnie roku pochodzi pierwszy potwierdzony rachunek zakupu.
- Kolekcja powstała we Lwowie. Włodzimierz Kulczycki zaczął zbierać okazy wschodniego kobiernictwa, a także obiekty bardziej użytkowe, jak kilimy. Kontynuatorem jego zainteresowań był syn Jerzy, który w 1946 r. przewiózł do Warszawy tkaniny ocalone podczas bombardowania Lwowa. W 1964 r. część zbiorów - kobierce dworskie - sprzedał na Wawel, zaś w 1977 r. wdowa po Jerzym, Anna Kulczycka, podarowała 66 kolejnych zabytków Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem. Jedna trzecia kolekcji pozostaje w rękach rodziny - informuje dr Magdalena Piwocka.
Wszystkie scalone po latach części kolekcji kobierców i tkanin wschodnich Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich w salach II piętra skrzydła zachodniego Zamku Królewskiego na Wawelu będzie można podziwiać do końca września.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-07-13

Autor: wa