Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Były minister finansów Irlandii o "receptach" na kryzys gospodarczy

Treść

Reforma podatków korzystna dla firm oraz kompromis przedsiębiorców i pracowników w sprawie płac i zatrudnienia, były irlandzką "receptą" na wyjście z kryzysu gospodarczego w latach 90. - uważa b. minister finansów Irlandii Alan Dukes. Jego zdaniem, sukces irlandzkiej gospodarki może być przykładem dla Polski.

Dukes - twórca obecnego systemu podatkowego Irlandii - gościł w czwartek w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Na początku kryzysu, w 1980 r., deficyt budżetowy Irlandii wynosił ok. 6 proc. PNB (produktu narodowego brutto), stopa bezrobocia - ok. 11 proc., a zadłużenie państwa sięgało powyżej 100 proc. PKB. Jednocześnie, podobnie jak Polska dziś, wcześniej Irlandia borykała się z falą emigracji zarobkowej, zwłaszcza młodych ludzi.

Jak wyjaśnił były minister finansów Irlandii, konsekwentna, restrykcyjna polityka budżetowa pozwoliła ustabilizować finanse państwa i zredukować inflację z 20,4 proc. w 1981 r. do 3,1 proc. w 1987 r. i 2,5 proc. w 2005 r. Jednocześnie, zmiany w systemie podatkowym dla firm (m.in. ujednolicenie i obniżenie stawek CIT) oraz wprowadzenie preferencji dla inwestorów pozwoliły na wzrost obrotów firm i poprawę salda bilansu handlowego z zagranicą z minus 16,5 proc. PNB w 1981 r., aż do osiągnięcia równowagi w 1984 r. W ubiegłym roku saldo bilansu handlowego wyniosło plus 23,9 proc. - poinformował Dukes.

Jak podkreślił, sukcesem politycznym i gospodarczym państwa stało się podtrzymanie w 1987 r. programu reform zapoczątkowanego przez odchodzący rząd. Reformę poparła opozycja, włączyły się do niej organizacje przedsiębiorców, pracowników oraz administracja. Efekty, to m.in. obniżenie stopy bezrobocia z 15 proc. w 1989 r. do 4 proc. obecnie oraz zadłużenia państwa z 87,7 proc. PKB (produktu krajowego brutto) w 1990 r. do 30,4 proc. w 2005 r. - poinformował Dukes.

Były minister finansów Irlandii jest zdania, że zdecydowane, choć uciążliwe społecznie reformy podatkowe oraz właściwe wykorzystanie funduszy pomocowych UE pozwolą Polsce wspiąć się na wyższy szczebel rozwoju, pokonać problem bezrobocia i emigracji zarobkowej młodych Polaków.

"Gazeta Prawna" 2006-09-08

Autor: wa