Byli anglikanie wyświęceni
Treść
Pierwszy Ordynariat Personalny dla byłych anglikanów z terenu Anglii i Walii został powołany do istnienia w minioną sobotę na mocy konstytucji apostolskiej "Anglicanorum coetibus". Jako patronkę obrano dla niego Matkę Bożą z Walsingham, która pieczę sprawuje również nad prastarym sanktuarium we wschodniej Anglii, dokąd pielgrzymują zarówno katolicy, jak i anglikanie.
62-letniego ks. Keitha Newtona, który jako jeden z trzech byłych anglikańskich biskupów z początkiem tego roku przeszedł do jedności z Rzymem, Papież mianował pierwszym przełożonym Ordynariatu. W sobotę ks. Newton oraz dwaj pozostali duchowni - Adrew Burnham i John Broadhurst, zostali wyświęceni na katolickich kapłanów. Teraz zajmą się oni przygotowaniem pierwszych grup anglikanów z Anglii i Walii pragnących na Wielkanoc przystąpić do komunii z Kościołem katolickim. - Mam nadzieję, że Ordynariat będzie wielkim darem dla Kościoła katolickiego i że wraz z duchownymi i wiernymi, którzy do niego przystąpią, będziemy służyli całemu Kościołowi - zaznaczył ks. Keith Newton, cytowany przez KAI. - Przyjęcia do Kościoła katolickiego nie postrzegam jako radykalnego zerwania, lecz jako część nieustannej pielgrzymki wiary - stwierdził. Dodał też, że od młodości tęsknił i modlił się o zbiorową jedność z Kościołem katolickim, a publikacja konstytucji apostolskiej stworzyła możliwość realizacji tego marzenia.
MB
Nasz Dziennik 2011-01-17
Autor: jc