Być jak Niepokalana
Treść
Postawa Maryi z Nazaretu ukazuje nam, że byt uprzedza czyn i że trzeba pozwolić Bogu działać, aby być naprawdę takim, jakim On nas pragnie mieć – mówił w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przed modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty Franciszek.
Franciszek w rozważaniu przypomniał za św. Augustynem, ,,że Dziewica najpierw poczęła w sercu, a potem w ciele”. – Najpierw poczęła wiarę, a następnie Pana. Ta tajemnica przyjęcia łaski, które w Maryi ze względu na wyjątkowy przywilej nastąpiło bez przeszkód grzechu, jest możliwością dla każdego – powiedział Ojciec Święty. Zwrócił uwagę, że tak jak Maryja została pozdrowiona przez św. Elżbietę jako „błogosławiona między niewiastami”, tak też my od zawsze jesteśmy „błogosławieni”, to znaczy umiłowani i dlatego „wybrani przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani”. – Maryja została zachowana [od grzechu], natomiast my zostaliśmy zbawieni przez chrzest i wiarę – wyjaśnił Papież. Dodał, że w obliczu miłości, miłosierdzia, Bożej łaski rozlanej w naszych sercach narzuca się jedna jedyna konsekwencja: darmowość. – Nikt nie może kupić zbawienia. Zbawienie jest darmowym darem Pana, darmowym darem, że Pan w nas wstępuje i w nas mieszka. Tak jak darmo otrzymaliśmy, tak też jesteśmy wezwani, by darmo dawać; na wzór Maryi, która zaraz po przyjęciu zwiastowania Anioła poszła, by dzielić dar z kuzynką Elżbietą. Bo jeśli wszystko zostało nam dane, to wszystko powinno być oddane innym – podkreślił.
Papież, odpowiadając na pytanie, w jaki sposób powinniśmy to czynić, wskazał: – Pozwalając, by Duch Święty uczynił nas darem dla innych. Duch Święty jest dla nas darem, a my mocą Ducha Świętego powinniśmy być darem dla innych. Niech nas uczyni narzędziami gościnności, pojednania i przebaczenia – nauczał Ojciec Święty.
Po południu Franciszek udał się do Bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie oddał hołd Maryi czczonej jako „Salus Populi Romani”, a następnie na plac Hiszpański, gdzie tradycyjnie złożył kwiaty pod kolumną Niepokalanie Poczętej.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik, 9 grudnia 2014
Autor: mj