Przejdź do treści
Przejdź do stopki

By przezwyciężyć ciemności śmierci

Treść

W Rosji na 10 poczęć dokonywanych jest 8 aborcji, a w krajach takich, jak Rumunia, Estonia i Bułgaria - 5. W Europie ginie co czwarte nienarodzone dziecko, co oznacza, że aborcja jest tutaj pierwszą przyczyną śmiertelności. Te zatrważające dane dowodzą, jak bardzo potrzeba dziś takich inicjatyw, jak Światowy Kongres Modlitewny dla Życia. Dzisiaj w Rzymie rozpocznie się jego 5. edycja.
Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II w swojej encyklice "Evangelium vitae" napisał: "Z tym przekonaniem w sercu, przynaglony głęboką troską o los każdego człowieka, powtarzam dziś wobec wszystkich to, co powiedziałem do rodzin spełniających swoje trudne zadania pośród zagrażających im niebezpieczeństw: pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat". - Podążając za tym apelem, wiele grup działających na rzecz ochrony życia organizuje corocznie Światowy Kongres Modlitewny dla Życia. Podczas tego kongresu będziemy przypatrywać się aktualnościom tego zagadnienia poprzez szereg wykładów renomowanych wykładowców, którym ochrona życia leży na sercu - podkreśla dr inż. Antoni Zięba, prezes Stowarzyszenia Obrońców Życia.
Jak bardzo potrzebna jest modlitwa i działanie na rzecz nienarodzonych, można się było przekonać podczas obrad zebrania plenarnego Konferencji Biskupich Europy, które odbyło się w dniach 30.09 - 3.10 w Zagrzebiu. Przedstawiono tam raport dotyczący obecnej sytuacji demograficznej Starego Kontynentu. Jak stwierdzono, "Europa weszła w okres zimy demograficznej", gdyż średni wskaźnik dzietności wynosi zaledwie 1,52 na jedną kobietę w wieku rozrodczym, przy czym do wymiany pokoleń konieczne jest przynajmniej 2,1. Deficyt demograficzny powiększa się drastycznie na skutek dokonywanych aborcji. W 2008 r. w Europie przeprowadzono 2,9 mln aborcji, czyli w ciągu godziny zabijano 327 dzieci, a w ciągu każdego dnia 7468. Jak się okazuje, w Rosji na 10 poczęć przypada 8 aborcji, a w takich krajach, jak Rumunia, Estonia i Bułgaria - 5. W Europie ginie co czwarte nienarodzone dziecko. Aborcja jest tutaj pierwszą przyczyną śmiertelności. Jedynie Malta i Irlandia nie mają ustawodawstwa zezwalającego na zabijanie dzieci poczętych.
Problematykę tę podejmie również tegoroczny Światowy Kongres Modlitewny dla Życia, którego hasłem są słowa z Ewangelii św. Jana: "A światłość w ciemności świeci". - Spotkanie, które potrwa do 13 października, będzie okazją do zapoznania się z aktualnymi problemami obrony życia, poszerzenia wiedzy w tej dziedzinie, nawiązania kontaktów z ruchami pro-life z całego świata, a przede wszystkim do wspólnej modlitwy w mieście będącym centrum chrześcijaństwa - wyjaśnia dr inż. Antoni Zięba.
Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej, polskiej położnej, którą wywieziono do obozu Auschwitz i jako akuszerce nakazano zabijanie noworodków. Miała wówczas odwagę powiedzieć stanowczo: "Nie, nigdy. Nie wolno zabijać dzieci!".
W ramach kongresu przewidziana jest też wspólna modlitwa obrońców życia przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II z udziałem ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.
Organizatorzy zaplanowali 6 dni wykładów i warsztatów z udziałem obrońców życia z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także tak odległych krajów, jak Australia czy Nigeria.
Polskim akcentem będzie wykład dr Wandy Półtawskiej "Jan Paweł II - obrońca świętości życia i rodziny" oraz dr. inż. Antoniego Zięby "Zwycięstwo przez modlitwę". Prezes stowarzyszenia w 30. rocznicę powstania krucjaty modlitewnej w obronie dzieci nienarodzonych będzie mówił właśnie o tej inicjatywie.
Innym ważnym punktem programu kongresowego będą codzienne Msze św. ekspiacyjne za grzechy aborcji, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz inne modlitwy.
Udział w kongresie potwierdzili przedstawiciele Watykanu: ks. kard. Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny; ks. kard. Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów; oraz ks. abp Raymond L. Burke, prefekt Sygnatury Apostolskiej. Referaty wygłoszą międzynarodowi przedstawiciele ruchów pro-life, np. o. Tom Euteneuer, prezes Human Life International.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2010-10-05

Autor: jc