Przejdź do treści
Przejdź do stopki

By przemówiły fotografie

Treść

Zdjęcia wykonane w latach 1977-1989 przez Stanisława Markowskiego prezentuje wystawa "Ojczyzno Moja - Ojciec Święty Jan Paweł II w czas bólu i nadziei", zorganizowana w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie. Na blisko sześćdziesięciu czarno-białych fotografiach wracamy myślami do dni walki o wolność Ojczyzny, do spotkań Polaków z wielkim Rodakiem Ojcem Świętym, który poprzez swoją obecność i kierowane do nas słowa budził nadzieję.

Powracamy do pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, tych z lat: 1979, 1983, 1987. Jest także Biały Marsz, który szedł ulicami miasta Krakowa, kiedy na placu Świętego Piotra w Rzymie padły strzały. Fotograf-reportażysta udokumentował również wydarzenia związane ze stanem wojennym. Przejmujące zdjęcia wywołują u odbiorcy refleksję i zadumę. Zwłaszcza fotografia matki ks. Jerzego Popiełuszki, wykonana podczas pogrzebu syna...
Stanisław Markowski, artysta fotografik, podkreśla, że trzeba było robić te zdjęcia, że były i są one potrzebne.
Podczas wernisażu ks. bp Józef Guzdek, odnosząc się do tytułu wystawy, powiedział: - Kiedy Ojczyzna nasza doznawała wielkiego cierpienia i Naród cierpiał, to Karol Wojtyła jako nasz Pasterz był z ludźmi. A potem, kiedy został wybrany na Stolicę Piotrową, mieliśmy, szczególnie w czasie pielgrzymek, doświadczenie jego troski o Ojczyznę. Ofiarował nam swoją obecność, wiemy, że ta obecność i słowa, które do nas kierował, budziły nadzieję. Nagle poczuliśmy się razem.
Ksiądz biskup Józef Guzdek wyraził wdzięczność, że ważne wydarzenia zostały uwiecznione dla młodego pokolenia XXI wieku, pokolenia obrazu. - Potrzebne są historie opowiadane młodszym, potrzebne są świadectwa tych, którzy doświadczyli tamtych dni, tamtych wydarzeń, tamtego cierpienia Ojczyzny - zaznaczył ksiądz biskup. - Trzeba o tym opowiadać, ale równocześnie trzeba młodemu pokoleniu pokazywać - dodał. Wyraził nadzieję, że na ekspozycję nauczyciele będą przyprowadzać swoich wychowanków, by im opowiedzieć, a słowa dopełni obraz, albo to on właśnie przemówi, a słowa będą dopowiedzeniem.
W bogatym i zróżnicowanym dorobku Stanisława Markowskiego fotografia reportażowa zajmuje kluczowe miejsce. Przełomowy w jego życiu był rok 1980, odtąd przez prawie 10 lat poświęcił się fotografii społeczno-politycznej, dokumentując walkę Narodu Polskiego o pełną niepodległość i suwerenność.
Wystawę będzie można oglądać do 30 stycznia 2008 r. w siedzibie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" przy ul. Kanoniczej 18.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-12-13

Autor: wa