Przejdź do treści
Przejdź do stopki

By nie zabrakło sprawiedliwości

Treść

Każdy duchowny oskarżony o nadużycie wobec osoby nieletniej, aż do momentu udowodnienia mu winy, korzysta z domniemanej niewinności. W przypadku stwierdzenia niewinności winno się uczynić wszystko, by duchownemu zostało przywrócone jego dobre imię, które ucierpiało na skutek niesprawiedliwego oskarżenia.
Wskazówki takie zawiera opublikowany wczoraj przez watykańską Kongregację Nauki Wary "Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania "Wytycznych", dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich". Dokument zawierający szereg konkretnych wskazań mających ułatwić Episkopatom poszczególnych krajów opracowanie "Wytycznych" wskazuje, że wśród ważnych zadań, za które odpowiada biskup diecezjalny, jest danie właściwej odpowiedzi na przypadki ewentualnych nadużyć wobec osób niepełnoletnich, popełnionych przez duchownych w jego diecezji. Według dokumentu, "biskupi winni zapewnić wszelkie stosowne środki w traktowaniu ewentualnych przypadków nadużyć im zgłoszonych, zgodnie z obowiązującym prawodawstwem kanonicznym i cywilnym, w poszanowaniu praw każdej ze stron". Zwracając uwagę, że "nadużycie seksualne osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne", wydany wczoraj "Okólnik" podkreśla wagę współpracy instytucji kościelnych z władzami cywilnymi. Dokument zwraca też uwagę, że "Kościół, w osobie Biskupa lub jego delegata, winien okazywać gotowość do wysłuchania ofiar i ich rodzin, jak też angażować się w udzielenie pomocy duchowej i psychologicznej". Podkreśla zarazem rolę "wychowawczych programów prewencyjnych", zainicjowanych w niektórych krajach na płaszczyźnie kościelnej, których celem jest "wyeliminowanie nadużyć seksualnych wobec osób nieletnich we współczesnych społeczeństwach". Dokument zachęca też do zwrócenia szczególnej uwagi na formację przyszłych kapłanów i zakonników, zwłaszcza na to, by cenili sobie czystość i celibat, odpowiedzialność ojcostwa duchowego i aby pogłębiali znajomość dyscypliny Kościoła.
"Wytyczne", które z uwzględnieniem uwag zawartych w opublikowanym wczoraj "Okólniku" mają zostać przygotowane przez Konferencje Episkopatów, winny dać wskazówki biskupom diecezjalnym i wyższym przełożonym, jak postępować w przypadku, gdy zostaliby poinformowani o domniemanych nadużyciach seksualnych wobec osób niepełnoletnich dokonanych przez duchownych na terytorium podlegającym ich jurysdykcji. Przygotowane przez poszczególne Episkopaty "Wytyczne" mają zostać przesłane do Kongregacji Nauki Wiary do końca marca 2012 roku. Episkopat Polski już dwa lata temu wydał dokument pt. "Wytyczne dotyczące etapu wstępnego wewnętrznego postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią", który zawiera wskazania dla biskupów. Jak stwierdził rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, jeśli trzeba będzie coś w nich uzupełnić w związku z wskazaniami Watykanu, to Konferencja Episkopatu Polski dokona tego w najbliższym czasie.
Sebastian Karczewski
Nasz Dziennik 2011-05-17

Autor: jc