Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Burzliwa debata w Sejmie o obronności Europy

Treść

W Sejmie odbyła się burzliwa debata na temat unijnych pomysłów dotyczących obronności. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przestrzegali, że plany Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Koalicja Obywatelska, zmierzają do marginalizacji NATO poprzez tworzenie równoległej struktury w Unii Europejskiej.

W Sejmie doszło do burzliwej debaty na temat unijnych pomysłów dotyczących obronności, podczas której posłowie PiS przestrzegali, że EPL, do jakiej należy KO, zmierza do marginalizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzez tworzenie równoległej do niego struktury w ramach UE. Zarzucali oni też rządowi, że zamierza zrzec się kompetencji w zakresie polityki obronnej na rzecz Komisji Europejskiej.

Z mównicy sejmowej o powody szkodliwych dla naszej suwerenności działań pytał premiera Donalda Tuska m.in. były wiceminister obrony, Marcin Ociepa.  Zarzuty w imieniu rządu odpierał wiceszef MON, Cezary Tomczyk, i sprowadził odpowiedź do oskarżeń wobec opozycji, że ta nie popiera „Tarczy Wschód”.

– Europosłowie PiS zagłosowali przeciwko „Tarczy Wschód” w Parlamencie Europejskim ramię w ramię z takimi partiami, jak AfD. To jest po prostu fakt. Zagłosowaliście przeciwko Narodowemu Programowi Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód. To nie jest jakiś element, który jest do dyskusji – mówił Cezary Tomczyk.

Z kolei poseł Marcin Ociepa z PiS powiedział, że koalicja rządząca przykłada rękę do budowania NATO-bis i odbierania kompetencji państw członkowskich. Podkreślił on, że nie ma zgody na okłamywanie Polaków, iż rezolucja Parlamentu Europejskiego była o „Tarczy Wschód”.

– Punktów w tej rezolucji jest 89, a o „Tarczy Wschód” jest fragment jednego z tych punktów. I jak zwykle to jest przemycane właśnie w różnych zapisach, często szlachetnych, często dobrych. Są przemycane takie zapisy, które uderzają wprost w bezpieczeństwo Rzeczpospolitej, bo czym innym jest postulat uczynienia z Unii rzeczywistego gwaranta bezpieczeństwa, podniesienie gotowości obronnych oraz utworzenie Europejskiej Unii Obrony w sytuacji, kiedy mamy NATO, a dzisiaj Unia Europejska nie ma żadnej gotowości obronnej? Dlatego bardzo bym prosił pana ministra o to, żeby się odniósł do tego i powiedział nam, czy Polska dalej popiera NATO jako fundament naszego bezpieczeństwa – zwrócił uwagę Marcin Ociepa.

Prawo i Sprawiedliwość poparło poprawkę dotyczącą Tarczy Wschód, natomiast – podobnie jak Konfederacja – zagłosowało przeciwko całej rezolucji w sprawie europejskiej obrony.

Wśród powodów tej decyzji PiS wskazało m.in. brak zapisów o solidarności w zakresie wydatków państw członkowskich na obronność, dokument promuje europejską produkcję sprzętu zbrojeniowego i technologii, co uderza w pozaunijnych partnerów NATO. Rezolucja promuje konfrontacyjną postawę wobec USA – wskazują europosłowie PiS.

RIRM


źródło: radiomaryja.pl, 20 marca 2025

Autor: dj