Bursztynowe skarby

Treść
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na czasową wystawę "Bursztyn-Myrta", która od dzisiaj udostępniona zostaje szerokiej publiczności w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym. Jest to autorska ekspozycja Lucjana Myrty, sopockiego mistrza bursztynnika. Po raz pierwszy można zobaczyć dzieło jego życia Bursztynowy Skarbiec.
Niepowtarzalny i unikatowy Bursztynowy Skarbiec autorstwa Lucjana Myrty, który przewyższa skalą znane dotąd wyroby sztuki dekoracyjnej wykonane z bursztynu, ma długość 200 cm, szerokość 60 cm, wysokość 275 cm. Poza podstawą, będącą kombinacją bursztynu i potrójnie złoconego brązu, został wykonany całkowicie z bursztynu. Składa się z pięciu kondygnacji. Dekorację skarbca stanowią sceny z życia Pana Jezusa. - Przesłanie zawarte we wszystkich rzeźbach, płaskorzeźbach, reliefach, zostało poświęcone ziemskiemu życiu Cieśli z Nazaretu - Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu. Od raju utraconego do odzyskanego, przez chrzest, nauczanie, męczeńską śmierć na krzyżu - mówi o swojej pracy Lucjan Myrta. Do wykonania skarbca, ważącego blisko tonę, pan Lucjan użył kilku ton najróżnorodniejszych, często niezwykle rzadkich odmian bursztynu. Nad tą imponującą szkatułą o pięknych wnętrzach, przypominających sale pałacowe, artysta pracował 12 lat. Jak zaznacza mistrz, mówiąc o swojej pasji, bursztyn jest i nie jest materiałem wdzięcznym, gdyż łatwo się go obrabia, ale zarazem bardzo łatwo się on kruszy.
Ekspozycja to także: szkatuły, zegary, lampy, świeczniki, wazony, rzeźby, obrazy i ozdoby stołu - wszystko wykonane z bursztynu. Wystawa prezentuje okazy naturalnego bursztynu nieprzetworzonego, w tym największy ze znanych zbiór 53 wielkich brył. Zobaczymy bursztyny z inkluzjami (czyli z wrostkami roślin oraz zwierząt); jest m.in. inkluzja jaszczurki z kleszczem, jeden z dwóch na świecie takich obiektów kolekcjonerskich. Na ekspozycji znajduje się też wielobarwna kolekcja wyszukanych odmian bursztynu, zbiór tzw. sopli naturalnych i eksponatów archeologicznych. Jej uzupełnienie stanowią kamienie szlachetne z terenu całej Polski. Pokazano także 1600 gipsowych odlewów pieczęci rzymskich oraz zabytkowe wyroby z kości słoniowej.
Wystawa czynna będzie codziennie, do 16 września, w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym na Wawelu w godz. 9.00-17.00. Ceny biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 5 zł.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-06-14
Autor: wa