Budzić poczucie dumy z własnej tradycji
Treść
Po raz trzeci Górale Żywieccy Oddział Związku Podhalan organizują konkurs literacki "Piykno jest nasa ziymia zywiecko...". Prace napisane gwarą żywiecką można nadsyłać do końca marca br. Zaproszenie do udziału kierowane jest do wszystkich, którzy pragną kultywować mowę swojego regionu. Z Andrzejem Wójcikiem, wiceprezesem Górali Żywieckich, o konkursie i potrzebie jego organizacji rozmawia Małgorzata Bochenek
Jakie są założenia konkursowych zmagań?
- Chodzi o zaproszenie, zwłaszcza młodych ludzi, do podjęcia wyzwania w sprawdzeniu umiejętności piśmienniczych. Ci, którzy piszą, często chowają prace do szuflady. Ten konkurs daje duże możliwości. Wszystkie utwory są publikowane, to zapewne ogromna satysfakcja, a zarazem niezwykła motywacja, a także szansa. A zatem konkurs jest promocją utalentowanej młodzieży, jest zachętą także dla starszych. Naszym celem jest poszukiwanie ludzi uzdolnionych, wrażliwych poetycko. Co ważne, konkurs stwarza niezwykłą okazję do coraz głębszego poznawania gwary żywieckiej, dzisiaj niestety już zanikającej, a przecież stanowi ona o tożsamości ludzi zamieszkujących Żywiecczyznę.
Konkurs w sposób niezwykle subtelny pielęgnuje gwarę żywiecką...
- Niestety, gwara naszego regionu zanika, podobnie jest w różnych innych rejonach Polski. Jest to proces związany z globalizacją. Media poprzez propagowanie pewnych trendów pozbawiają ludzi myślenia, zastępując często piękne ideały przyziemnymi, niejednokrotnie demoralizującymi tematami. Dlatego spoczywa na nas zadanie podtrzymywania tożsamości, niezależności. Kultywując gwarę, ludzie szukają swoich korzeni. Zatem to kolejny cel: odwrócić albo chociaż spowolnić panoszące się obce trendy, niemające nic wspólnego z polską kulturą. Podsumowując, cele konkursu to: rozwój i pielęgnacja gwary żywieckiej, promocja Żywiecczyzny, inspiracja uczniów do intelektualnej pracy twórczej oraz budzenie poczucia dumy z własnej tradycji, a także ujawnianie talentów i promocja uzdolnionych twórców.
Do kogo kierowane jest zaproszenie?
- Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół Żywiecczyzny w przedziale wiekowym od 7 do 19 lat oraz wszystkich pozostałych mieszkańców bez ograniczenia wiekowego. Prace można nadsyłać do 31 marca, drogą listową lub pocztą elektroniczną. Forma literacka prac konkursowych obejmuje: w kategorii poezja - jeden wiersz, w kategorii proza - jedno opowiadanie, felieton, esej, satyrę lub humoreskę. Pewną nowością w stosunku do poprzednich edycji jest konieczność dołączenia do przesłanej na konkurs pracy słowniczka wyrazów nieznanych i mało znanych. Jeszcze raz należy podkreślić, że w konkursie wezmą udział tylko prace napisane gwarą żywiecką. Oceni je dwunastoosobowe jury pod przewodnictwem komisarz Marii Fiedor. W skład komisji oceniającej wejdą nauczyciele poloniści, a także twórca ludowy, etnograf, plastyk - po prostu znawcy tematu.
Na co jury będzie zwracać uwagę?
- Wiersze i opowiadania ocenione zostaną pod względem oryginalności, wartości artystycznych i estetyki tekstu, zatem liczyć się będzie m.in. właściwa gramatyka, rytm, składnia. Ocenione zostaną wartości językowe i gwarowe oraz zgodność treści prac z tematyką konkursu. Prace zgodne z tematem to te, które opisywać będą piękno krajobrazu, tradycje, zwyczaje na Żywiecczyźnie. Dzieła (utwory) poddane zostaną ocenie w dwóch kategoriach literackich (poezja, proza) i w pięciu kategoriach wiekowych. Najlepsi twórcy otrzymają Złote Pióro Prezesa Górali Żywieckich Oddziału Związku Podhalan. Dzięki sponsorom (RDLP w Katowicach i Nadleśnictwa Beskidzkie) na autorów trzech pierwszych miejsc każdej kategorii wiekowej czekają nagrody rzeczowe, w tym piękne wydawnictwa albumowe. Ponadto każdy z uczestników otrzyma dyplom uczestnictwa i zbiór utworów nadesłanych na konkurs wydanych w formie książkowej przez nasz oddział.
Kiedy poznamy finalistów?
- Uroczyste zakończenie konkursu wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się 9 maja (sobota) o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Mamy nadzieję, że wzorem lat ubiegłych do konkursowych zmagań przystąpi duża grupa uczestników. Bardzo nam zależy zwłaszcza na pracach uczniów szkół ponadgimnazjalnych, bo do nich najtrudniej dotrzeć z takim zaproszeniem.
Dziękuję za rozmowę.
Prace należy składać lub nadsyłać do 31 marca z dopiskiem
"Konkurs Literacki - III edycja", na adres:
Górale Żywieccy Oddział Związku Podhalan
Adam Banaś
ul. Ujsolska 35; 34-370 Rajcza
tel.
lub
kom.
adambanas@poczta.onet.pl
"Nasz Dziennik" 2009-03-02
Autor: wa