Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Budownictwo najpilniejsze

Treść

Sejm tej kadencji uchwali ustawę wprowadzającą definicję budownictwa społecznego i zachowującą obniżoną 7-procentową stawkę podatku VAT w mieszkaniówce - zapewnia minister finansów, wicepremier Zyta Gilowska. Uchwalona ma zostać również ustawa o zwrocie części podatku akcyzowego od zakupionych za granicą samochodów. Widmo zbliżających się wyborów sprawia jednak, że światła dziennego zapewne nie ujrzą już ustawy dotyczące reformy finansów publicznych.
Kwestia pilnych projektów ustaw, które Sejm powinien uchwalić jeszcze przed prawdopodobnymi wyborami, była przedmiotem spotkania minister finansów, wicepremier Zyty Gilowskiej, z marszałkiem Sejmu Ludwikiem Dornem.

Jednym z najpilniejszych jest projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT. Zakłada on wprowadzenie definicji budownictwa społecznego i zachowanie w określonym zakresie 7-procentowej stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym. Z końcem tego roku mija bowiem wynegocjowany z Unią Europejską okres przejściowy na stosowanie obniżonej stawki VAT w mieszkaniówce. Bez uchwalenia ustawy od przyszłego roku VAT w budownictwie mieszkaniowym skoczyłby z 7 proc do 22 proc. - Sejm tej kadencji na pewno uchwali ustawę wprowadzającą definicję budownictwa społecznego i 7-procentową stawkę - powiedziała Gilowska. Jak przypomniała, definicja budownictwa społecznego, w którym będzie stosowana obniżona stawka podatku, była wypracowywana przez minister finansów i ministra budownictwa Andrzeja Aumillera "w pocie czoła" przez wiele miesięcy. Projekt jest już po pierwszym czytaniu.
Inną regulacją, która w tej kadencji - zdaniem minister finansów - powinna ujrzeć światło dzienne, będzie ustawa zakładająca zwrot części podatku akcyzowego tym, którzy sprowadzili z zagranicy samochody. Projekt ustawy to pokłosie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał Polsce zwrot nienależnie pobranej daniny. Gilowska zaznaczyła, że jednocześnie nie zostanie wprowadzony żaden inny podatek od sprowadzonych samochodów. Spekulowano wcześniej, że akcyzę na importowane auta miałby zastąpić tzw. podatek ekologiczny.

Emeryci ofiarą zamętu?
Niezwykle istotną ustawą jest także ustawa określająca wypłatę emerytur. Choć - jak zaznaczyła Gilowska - emeryci nie powinni się obawiać, że będą jakieś problemy z wypłatą świadczeń, to jednak ustawa może "paść ofiarą obecnego zamętu". Ofiarą tego zamętu - już niemal na pewno, jeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów - padnie reforma finansów publicznych. - Nie wycofujemy się z projektu, ale zastanawiamy się, czy i kiedy go przedłożyć. Zastanawiamy się teraz, czy jest sens robienia pierwszego czytania, bo prawdopodobieństwo uchwalenia jest bardzo małe - powiedziała Gilowska. Jak wyliczyła, jeżeli deklaracje poszczególnych partii co do samorozwiązania Sejmu znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, to pozostały jedynie dwa "merytoryczne" posiedzenia Sejmu, w czasie których niemożliwe byłoby zakończenie prac nad projektami ustaw służącymi zreformowaniu finansów publicznych. Pierwotnie pierwsze czytanie projektów miało się odbyć na specjalnie zwołanym w tym celu posiedzeniu Sejmu 10 lipca. Posiedzenie poprzedziła jednak dymisja Andrzeja Leppera, w związku z czym ten punkt spadł z porządku obrad. Został natomiast przełożony na pierwsze posiedzenie po parlamentarnych wakacjach. Teraz jednak na przeszkodzie stanęły nowe okoliczności związane z możliwymi przedterminowymi wyborami. Gilowska przypomniała, że to już jej kolejne podejście do przeprowadzenia reformy finansów publicznych. Przed 10 laty podobny projekt zgłosiła politykom AWS, a przed 4 laty w imieniu Platformy Obywatelskiej. Najbliżej do realizacji reformy jest jednak obecnie, kiedy projekty ustaw są gotowe i uzyskały status rządowych.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-08-18

Autor: wa