Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Brytyjskie władze medyczne legalizują klonowanie ludzi

Treść

Brytyjski Urząd Regulacji Zapłodnienia i Embriologii Człowieka (HFEA) opracował wytyczne zezwalające na klonowanie istot ludzkich. Wytyczne, które zostaną oficjalnie ogłoszone dzisiaj, będą obowiązujące dla całego sektora medycznego w Wielkiej Brytanii. Wejście ich w życie będzie równoznaczne z zalegalizowaniem klonowania ludzi, a wraz z tym kolejnej formy unicestwiania bezbronnych istot ludzkich.
Nowe wytyczne urzędu powołanego przez brytyjski parlament dopuszczają możliwość, by kobiety były dawczyniami komórek jajowych specjalnie dla eksperymentów w klonowaniu. Inicjatorzy wytycznych argumentują, że przez to zostaną wypracowane nowe metody leczenia wielu dotychczas nieuleczalnych chorób, takich jak np. choroba Parkinsona czy cukrzyca.
Autorzy wytycznych nie biorą jednak pod uwagę wymiaru etycznego problemu. W obecnej sytuacji realizacja wytycznych zawsze będzie wiązać się z zabiciem niewinnej istoty ludzkiej w celu pozyskania tzw. komórek macierzystych. Nowe wytyczne w naganny sposób zachęcają także kobiety do kupczenia ludzkim życiem. Mająca także czuwać nad przestrzeganiem zasad etycznych w branży medycznej HFEA sugeruje bowiem wypłacanie dawczyniom komórek jajowych "honorarium" w wysokości 250 funtów.
Poza tym, co podkreśla wielu ekspertów, z procederem wiąże się bardzo duże zagrożenie dla zdrowia kobiet, które ewentualnie zgodziłyby się na oddanie komórki jajowej. "Wprawdzie żeńska komórka rozrodcza ma kluczowe znaczenie dla badań nad klonowaniem, ale jej pobranie naraża kobietę na potencjalne komplikacje, które mogą spowodować uszkodzenia nerek lub nawet śmierć. Z powodu tego ryzyka dotychczas pobierano jajeczka tylko od pacjentek, które i tak przechodziły operację ginekologiczną lub zapłodnienie in vitro" - napisał wczoraj brytyjski "The Times", szeroko komentujący nowe wytyczne brytyjskich władz medycznych.
Terapeutyczne klonowanie polega na wprowadzeniu jądra dorosłej komórki do komórki jajowej, z której usunięto oryginalne DNA. Wytworzona w ten sposób komórka odpowiada idealnie genetycznym cechom pacjenta, który dostarczył jądro komórkowe, i może zostać wprowadzona do jego organizmu bez ryzyka odrzucenia.
Czerpaniem zysków z produkcji "ludzkich części zamiennych" zainteresowny jest przemysł biomedyczny. Jednak prace nad wytworzeniem tzw. komórek macierzystych hamuje brak żeńskich komórek rozrodczych. Stąd istnieje wielka presja przemysłu biotechnologicznego na rządy poszczególnych państw, aby poprzez odpowiednie prawodawstwo ułatwiły pozyskiwanie komórek macierzystych.
Eksperci medyczni ostrzegają jednak, że pobranie komórek jajowych u kobiet może spowodować trudności z poczęciem dziecka i wymaga przyjmowania środków na pobudzenie pracy jajników. Łączy się to z ryzykiem wywołania nadczynności narządów rozrodczych, co może nawet spowodować uszkodzenie nerek i śmierć.
W imię niemoralnych i spekulatywnych badań naukowych nowe wytyczne nie tylko legalizują kolejną postać zabijania dzieci poczętych, ale narażają także zdrowie, a nawet życie często okłamywanych kobiet.
Krzysztof Warecki

Dr Hanna Wujkowska, bioetyk, doradca premiera ds. rodziny
Decyzja brytyjskiego organu jest nieetyczna. Jest też sprzeczna z przysięgą Hipokratesa. Zmierza bowiem do pobierania komórek jajowych w celu "tworzenia" nowych istot ludzkich, które miałyby zostać wykorzystane do leczenia innych osób. Małego człowieka "tworzy się" więc i zabija po to, by posłużyć się nim w celu leczenia innej osoby, by był "materiałem" leczniczym. I to jest zasadniczy problem. Konsekwencje zdrowotne dla kobiet mogą oczywiście zaistnieć, ale one ewentualnie decydowałyby się na taki "zabieg" w sposób wolny. Poczęte w sztuczny sposób dziecko nie ma na to wpływu.
Not. BM

Urząd Regulacji Zapłodnienia i Embriologii Człowieka (HFEA)
Brytyjski Urząd Regulacji Zapłodnienia i Embriologii Człowieka został powołany przez parlament w sierpniu 1991 r. w następstwie przyjęcia w 1990 r. Aktu Zapłodnienia i Embriologii Człowieka

do głównych zadań HFEA należą:

- Wydawanie pozwoleń oraz monitorowanie klinik, które wykonują zabiegi sztucznego zapłodnienia "in vitro" (IVF), a także dawców komórek jajowych
- Wydawanie pozwoleń i monitorowanie ośrodków naukowych, które zajmują się badaniami embrionów ludzkich
- Regulowanie zasad przechowywania gamet i embrionów

do innych statutowych funkcji HFEA należą także m.in.:
- opracowanie Kodeksu Postępowania, który określa wytyczne dla klinik niepłodności odnośnie do właściwego funkcjonowania oraz przestrzegania udzielonych pozwoleń
- utrzymywanie formalnego rejestru informacji o dawcach, przeprowadzonych zabiegach oraz dzieciach urodzonych w wyniku tych zabiegów
- dostarczenie właściwych porad oraz informacji dla pacjentów, dawców komórek jajowych oraz klinik w Wielkiej Brytanii
- sprawdzanie informacji odnośnie do klonowania ludzkich embrionów oraz późniejszego ich rozwoju, a także zapewnienie traktowania zgodnego z przyjętą ustawą o Zapłodnieniu i Embriologii Człowieka
- doradzanie sekretarzowi stanu odnośnie do prowadzonych badań i postępów naukowych w tej dziedzinie
opr. JS

"Nasz Dziennik" 2006-02-15

Autor: ab