Brytyjskie Kościoły apelują do premiera Blaira
Treść
Przedstawiciele Kościołów anglikańskiego i katolickiego w Wielkiej Brytanii postanowili połączyć swe siły w walce przeciwko hańbiącemu prawu, jakie przeforsował niedawno brytyjski rząd. Zgodnie z nim wszystkie ośrodki adopcyjne, w tym katolickie, zmuszone będą do oddawania dzieci parom homoseksualnym.
Arcybiskup Canterbury Rowan Williams, duchowy zwierzchnik 77-milionowej społeczności anglikańskiej, oraz jego zastępca, arcybiskup Yorku John Sentamu, wystosowali wspólny list do Tony'ego Blaira, w którym zwrócili uwagę, że "prawa sumienia nie można podporządkować ustawodawstwu". Obaj duchowni zaapelowali do brytyjskiego premiera, by zwolnił z hańbiącego prawa, mającego wejść w życie już w kwietniu, organizacje katolickie.
Zdaniem komentatorów, Blair, którego żona Charie jest katoliczką, skłania się ku stanowisku brytyjskich Kościołów. Opowiedzenie się po ich stronie oznaczałoby jednak dla premiera dziki atak ze strony krytyków stanowiska Kościoła, wywodzących się z jego rodzimej Partii Pracy.
Wcześniej list do Tony'ego Blaira wysłał ks. kard. Cormac Murphy-O'Connor, katolicki arcybiskup Westminsteru. Ostrzegł w nim brytyjskiego premiera i jego rząd, że Kościół raczej zamknie swoje ośrodki, aniżeli zezwoli na ich działanie, które - po wprowadzeniu nowych przepisów - byłoby niezgodne z etyką chrześcijańską. Jednocześnie zaznaczył, że byłaby to "niepotrzebna tragedia", gdyby ustawodawstwo zmusiło Kościół do zamknięcia ośrodków adopcyjnych. Ksiądz kardynał napisał m.in.: "Wierzymy, że naleganie na taki zapis byłoby nierozsądne, niepotrzebne i niesprawiedliwe. (...) katolickie ośrodki adopcji musiałyby działać przeciw nauczaniu Kościoła i własnemu sumieniu".
Stanowisko to zaatakowali natychmiast aktywiści lewicowego terroru poprawności politycznej. Narodowe Towarzystwo Świeckie oskarżyło Kościół katolicki o... "szantaż", podczas gdy Chrześcijański Ruch Gejów i Lesbijek powiedział, że Kościół "trzyma w szachu rząd". Fakt, że poprzez zmianę prawa państwo zmuszałoby organizacje katolickie do działania wbrew swojemu powołaniu, to - jak widać - dla propagatorów świeckości norma...
Premier Blair nie ustosunkował się jeszcze do listów obu hierarchów. Nie zdecydował także, czy kościelne ośrodki adopcyjne zostaną wyłączone spod mającego wejść w życie w kwietniu prawa. - To kwestia wrażliwości i premier przyznaje, że dlatego warta jest dyskusji w rządzie, nim zostanie podjęta ostateczna decyzja - tłumaczył we wtorek rzecznik premiera.
Adopcja dzieci przez pary homoseksualne jest w Wielkiej Brytanii legalna. 9 stycznia brytyjska Izba Lordów podjęła decyzję, że obowiązujące dotąd w Irlandii Północnej prawo, zrównujące "dyskryminację przeciwko homoseksualistom" z dyskryminacją z powodu płci i rasy, nie zostanie uchylone. Wkrótce ma ono zostać rozszerzone na Anglię i Walię.
Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2007-01-25
Autor: wa