Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bruksela upomina Polskę

Treść

Bruksela wskazała 12 państw, które mają problemy z gospodarką, co zagraża konkurencyjności. W sześciu z nich KE oceniła te zagrożenia jako poważne. Bruksela zaleciła Polsce m.in. reformy rynku pracy i zmniejszenie biurokracji.

W ramach okresowego przeglądu polityki gospodarczej krajów UE Komisja Europejska przyjęła rekomendacje dla poszczególnych państw. To analiza, która ma na celu uchwycenie zagrożeń związanych z nierównowagą wewnętrzną gospodarki. Aż dwanaście krajów: Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Włochy, Węgry, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania, zostało określonych jako te, które wymagają bardzo ścisłej obserwacji. Cztery kraje, w których nierównowaga i zagrożenia określono mianem poważnych z perspektywy konkurencyjności tych gospodarek w Europie i przekroju globalnym, to: Włochy, Węgry, Słowenia i Francja. W przypadku dwóch: Hiszpanii i Cypru, te zagrożenia zostały określone jako "bardzo poważne".
Jednocześnie w swoim przeglądzie Komisja zaleciła Polsce reformy rynku pracy, głównie zwiększenie aktywności zawodowej kobiet, osób starszych i młodzieży, poprawę warunków dla biznesu, m.in. zmniejszenie biurokracji oraz modernizację energetyki. KE wytknęła ponadto naszym rządzącym to, że w Polsce tylko 64,8 proc. populacji pomiędzy 20. a 64. rokiem życia jest aktywne na rynku pracy, a stopa ta jest jeszcze niższa w przypadku ludzi młodych, kobiet i osób starszych. Takie tezy nie są żadnym zaskoczeniem dla ekonomistów, wszak eksperci od dawna biją na alarm, że nasze władze robią bardzo mało, aby przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom na rynku pracy. To bowiem negatywnie wpływa na całą gospodarkę, ale również uderza w kwestie społeczne, bo wywołuje choćby emigrację zarobkową, przyczynia się także do spadku dzietności: obie te sprawy grożą w przyszłości katastrofą demograficzną. Rekomendacje zaproponowane przez KE będą musiały teraz zostać przyjęte przez Radę Ministrów UE.

ŁS, PAP

Nasz Dziennik Czwartek, 31 maja 2012, Nr 126 (4361)

Autor: au