Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Brońmy chrześcijańskich wartości

Treść

- Wszędzie tam, gdzie naruszane są prawa natury, prawa do życia, prawo do godności ludzkiej, wszędzie tam każdy chrześcijanin ma obowiązek obrony tych wartości - podkreśli w homilii wygłoszonej 15 sierpnia na Jasnej Górze Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp. Sumie pontyfikalnej na jasnogórskim szczycie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył ks. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

Z okazji tej uroczystości tradycyjnie na Jasną Górę przybywają rzesze Polaków, zwłaszcza pieszo. W tym roku w dniach od 1 do 15 sierpnia do tronu Królowej Polski dotarło 55 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło w sumie blisko 85 tys. pątników.
- Błogosławione jest wasze pielgrzymowanie, wasz trud, obolałe stopy i posyłane ku niebu, w skwarze słońca czy w strugach deszczu, modlitwy - mówił, witając w sobotę zgromadzonych o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Podkreślił, że tegorocznemu pielgrzymowaniu w sposób szczególny towarzyszy modlitwa, aby szanowne było życie - zarówno to poczęte w łonach matek, jak i każde życie w rodzinie oraz w społeczeństwie.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych świąt maryjnych, dzień ten jest także nazywany świętem Matki Bożej Zielnej, do świątyń przynosimy pierwociny ziół, kwiatów, zbóż. Tę uroczystość w Polsce obchodzimy również jako Święto Wojska Polskiego, gdyż właśnie 15 sierpnia wspominamy rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Polska za wstawiennictwem Maryi, swojej Królowej, obroniła całą Europę od zalewu bolszewizmu.
- Stwierdzając, że od czasów Prymasa Wyszyńskiego aż po śmierć Jana Pawła II zmieniły się okoliczności naszego bytowania w Ojczyźnie, nie wszystkie wskazania naszych świętych nauczycieli wprowadziliśmy w życie, dlatego przynosimy te nowe troski, nowe nadzieje i nowe rocznice, i wynikające z nich nowe zadania - zwracał uwagę w homilii na Jasnej Górze ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Wspominał pielgrzymowanie Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.
- Nauczyliśmy się trwać solidarni wokół Jana Pawła II, a umiejętność tę potwierdziliśmy na spotkaniach z Benedyktem XVI i zawsze wtedy, gdy poddajemy się autorytetowi prawdy i miłości. Właśnie takie postawy są teraz potrzebne, kiedy jako Kościół i w imieniu Kościoła mamy podejmować zadania wskazane nam przez Ojca Świętego. Zadań jest wiele. Wszędzie tam, gdzie naruszane są prawa natury, prawa do życia, prawo do godności ludzkiej, wszędzie tam każdy chrześcijanin ma obowiązek obrony tych wartości - podkreślił Prymas Polski. Wskazał na dwa zadania, które powierzył Kościołowi w roku obecnym Papież Benedykt XVI: podjęcie prac nad rozwojem ludzkości w przekazanej encyklice "Miłość w prawdzie" oraz rozważanie i promocja kapłaństwa. Odnosząc się do pierwszego zadania, zaznaczył, że Papież nie podaje w swojej encyklice prostych rozwiązań, ale zachęca do dialogu "i do włączenia w obieg życia gospodarczego takich pojęć, jak miłość i prawda".
Zgodnie z tradycją podczas uroczystości pobłogosławione zostały pierwociny ziemi. Na jasnogórskim szczycie odtworzono słowa, które skierował do pielgrzymów z Polski Ojciec Święty Benedykt XVI. Zwracając się do Polaków, Papież pozdrowił jasnogórskich pątników. Podczas uroczystości była także możliwość podjęcia dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
W sumie w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 30 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło 145 pielgrzymek pieszych, 58 rowerowych, 9 biegowych oraz jedna konna.
Dlaczego ludzie podejmują pielgrzymi trud? Odpowiadają przede wszystkim, że pragną iść do Matki, aby Jej zawierzać swoje troski i by dziękować za otrzymane za Jej wstawiennictwem łaski. - Przybyłam na Jasną Górę wraz z mężem i dziećmi, aby polecać Maryi różne ważne intencje dla mojej rodziny, a także dla mnie osobiście. W tym roku przyjechałam w pielgrzymce autokarowej, ale wcześniej cztery razy doświadczyłam pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, zwłaszcza te piesze pielgrzymki są niezwykle głębokim duchowym przeżyciem - mówi Ewa spod Warszawy.
Najliczniejszą - jak dotychczas - była 29. Pielgrzymka Krakowska licząca 8,5 tys. pątników. Nieco mniejsza była 298. Pielgrzymka Warszawska - 8 tys. pątników. Kolejne pod względem wielkości to: 31. Pielgrzymka Radomska - 6,7 tys. pątników; 29. Pielgrzymka Podlaska - 5 tys. pątników; 29. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna - 4,2 tys. pątników; 64. Pielgrzymka Rybnicka - 4 tysiące pątników.
Najwięcej kilometrów rekolekcji w drodze przeszła grupa kaszubska z Helu (w ramach 27. Pielgrzymki Gdańskiej). Ci pątnicy, aby pokłonić się Maryi, pokonali pieszo aż 640 km w 19 dni. Kolejne co do długości trasy pielgrzymki przemierzyły grupy z Łękcina - 621 km, i Świnoujścia - 611 km w 25. Pielgrzymce Szczecińsko-Kamieńskiej.
Małgorzata Bochenek, Jasna Góra
"Nasz Dziennik" 2009-08-17

Autor: wa