Brońcie rodzinę i życie dzieci
Treść
Z apelem do polityków stanowiących prawo, aby nie ulegali presji środowisk próbujących zrównać małżeństwo kobiety i mężczyzny z tzw. związkami partnerskimi i układami homoseksualnymi, wystąpili polscy biskupi. W komunikacie wydanym na zakończenie 355. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z uznaniem wsparli też obywatelską inicjatywę w sprawie całkowitej ochrony życia ludzkiego, popartą podpisami blisko 600 tys. obywateli. W czasie dwudniowych obrad w Licheniu pasterze Kościoła w Polsce poruszyli również m.in. temat nowej ewangelizacji, formacji biblijnej i katechizacji.
Nie tak dawno premier Tusk zapowiedział, że po wyborach zostanie podjęta sprawa legalizacji związków partnerskich w Polsce. Taka deklaracja szefa rządu nie może pozostawić bezczynnymi tych wszystkich, dla których prawo naturalne, potwierdzone prawem Bożym, ma jakieś znaczenie. Zgromadzeni na obradach w Licheniu księża biskupi przypomnieli, że małżeństwo jest naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety wynikającym z pierwotnego zamysłu Stwórcy. Tylko takie małżeństwo jest fundamentem rodziny, która stanowi naturalne środowisko wychowywania. Dla chrześcijan małżeństwo jest równocześnie sakramentem. Księża biskupi zaapelowali do polityków o tworzenie prawa wspierającego rodzinę oraz o nieuleganie presji środowisk, które dążą do zrównania małżeństwa ze związkami osób tej samej płci. Pasterze Kościoła w Polsce podkreślili, że dopuszczenie do takich rozwiązań byłoby niebezpieczne dla instytucji małżeństwa.
W czasie obrad księża biskupi poruszyli też temat obywatelskiego projektu ustawy eliminującej wszystkie wyjątki dopuszczające aborcję, który będzie czytany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jak zaznaczył ks. abp Józef Michalik, obywatelska inicjatywa ustawodawcza chroniąca życie to projekt wielkiej wartości. - Fakt, że stoi za nim 600 tys. podpisów, świadczy o tym, że jest to fenomen budzącej się Polski, świadomości i podmiotowości społeczeństwa. Całym sercem popieramy wszystkie inicjatywy chroniące życie. Są godne poparcia chociażby przez fakt, że formują mentalność społeczeństwa, promują wychowanie w kierunku życia i budzą sumienia - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wyrażając jednocześnie nadzieję, że parlamentarzyści przyjmą postawę zgodną z sumieniem w zakresie obrony życia, gdyż istniejące obecnie prawo wymaga poprawy. Na konferencji prasowej podsumowującej obrady w Licheniu ks. abp Michalik podkreślił, że Kościół nigdy nie popierał kompromisu w sprawie ludzkiego życia, gdyż jego nauczanie w tym zakresie jest bezkompromisowe. - Nie rozumiem, dlaczego ma być zabijany człowiek wyłącznie z tego powodu, że został poczęty na skutek gwałtu bądź dlatego, że badania prenatalne wykazały u niego niepełnosprawność - mówił ks. abp Michalik.
Biskupi zaapelowali także do parlamentarzystów, by polityka prorodzinna stała się jednym z głównych tematów dyskusji w kampanii wyborczej, by przyświecała polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jako kontynuowanie tematu podjętego przez rząd Węgier. Księża biskupi zwrócili się też do samych rodzin, by za najważniejsze dla siebie zadanie uważały narodziny dzieci i ich wychowywanie.
O tym, jak powinna wyglądać katecheza i jakie zadania stoją przed Kościołem w tej kwestii, mówił w Licheniu ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania przy Episkopacie. Hierarcha zaznaczył, że katecheza szkolna winna być rozumiana nie tylko jako nauka religii skierowana wyłącznie do dzieci, ale także jako element znacznie szerzej rozumianej nowej ewangelizacji, za pośrednictwem której winno się dotrzeć również do rodzin katechizowanych. Ksiądz biskup poinformował, że Kościół już dostosował program nauczania religii do nowej podstawy programowej w szkole. Obecnie trwają prace nad uwzględnieniem w planach i w programie nauczania religii faktu, że w przyszłym roku naukę w szkołach rozpoczną już 6-latki. W konsekwencji do Pierwszej Komunii Świętej przystępować będą uczniowie trzecich, a nie - jak dotąd - drugich klas.
Episkopat Polski powołał Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, który będzie działał w ramach Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Jak wyjaśnił ks. abp Stanisław Gądecki, zespół ten będzie proponował nowe metody ewangelizacji i szukał sposobów dotarcia do osób obojętnych religijnie bądź niewierzących.
Biskupi zgromadzeni 24-25 czerwca br. w Licheniu otrzymali program duszpasterski skoncentrowany wokół hasła: "Kościół naszym domem". Będzie on realizowany w parafiach przez rok od pierwszej niedzieli Adwentu.
Małgorzata Pabis, KAI
Tylko małżeństwo jest fundamentem rodziny, która stanowi naturalne środowisko wychowywania. Dla chrześcijan małżeństwo jest równocześnie sakramentem. Biskupi apelują do wszystkich zobowiązanych do wspomagania rodziny, m.in. do polityków stanowiących prawo, by nie ulegali presji niektórych środowisk, próbujących zrównać małżeństwo mężczyzny i kobiety z tzw. związkami partnerskimi oraz związkami osób tej samej płci. Dopuszczenie takich rozwiązań prawnych byłoby zgodą na niebezpieczne osłabianie instytucji małżeństwa. Jednocześnie Konferencja Episkopatu Polski apeluje do polityków, rządu i samorządów o wprowadzanie rzetelnej, skutecznej i długofalowej polityki prorodzinnej, od 1989 roku pozostającej ciągle w sferze projektów. Niech polityka prorodzinna stanie się jednym z głównych tematów dyskusji w kampanii wyborczej, niech przyświeca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jako kontynuowanie tematu podjętego przez rząd Węgier.
Z komunikatu wydanego po zakończeniu obrad Episkopatu Polski w Licheniu
Nasz Dziennik 2011-06-27
Autor: jc