Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Broń z bogatej kolekcji

Treść

Różnorodne typy broni, mogące znajdować się na wyposażeniu żołnierzy polskich, w tym Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, prezentuje wystawa "Broń strzelecka z kolekcji dr. Stanisława Wcisły". Na ekspozycję zaprasza Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie.
- Wystawa ukazuje sporą i reprezentatywną część wspaniałej kolekcji broni, latami gromadzonej w Kanadzie przez miłośnika i znawcę przedmiotu, żołnierza Armii Krajowej dr. Stanisława Wcisłę, który w 2001 r. podarował ją naszemu muzeum - wyjaśnia Adam Rąpalski, dyrektor Muzeum AK.
Ekspozycja pokazuje różnorodne typy długiej i krótkiej broni strzeleckiej wyprodukowanej w zdecydowanej większości od początku XX w., według wzorów z końca XIX wieku. W większości są to unikaty, którymi chciałoby się poszczycić niejedno muzeum w Polsce. Dyrektor we wstępie w wydanym przy okazji wystawy folderze zauważa, że "idea historycznego przekazu o Armii Krajowej i Jej Żołnierzach Wolności jest edukacyjnie bezcenna, a broń, którą się posługiwali, jest nie tylko śmiercionośnym narzędziem, ale środkiem walki o niepodległy byt Państwa Polskiego...".
Zaprezentowano również część ekwipunku związanego z bronią oraz stosowaną do niej amunicję. Fotografie z epoki dokumentują używanie pewnych typów broni przez żołnierzy AK.
Przy tej okazji warto choć na chwilę zatrzymać się przy osobie wielkiego dobrodzieja Muzeum AK, dr. Stanisławie Wciśle. W 1997 r. ujawnił on skrywany od czasów wojny w jego rodzinnym domu w Krakowie Bieżanowie magazyn broni polskiego podziemia. Kolekcja Bieżanowska jest integralną częścią zbiorów Muzeum AK i znajduje się w stałej ekspozycji. Kolejny cenny dar to tzw. Kolekcja Kanadyjska. Lata powojenne, represje, widmo kolejnego aresztowania wymusiły na panu Stanisławie ucieczkę z Polski. Dotarł do Kanady. Jego pasją stało się kolekcjonowanie militariów, zgromadził także potężnych rozmiarów księgozbiór (wybrane z niego pozycje zaprezentowano na wystawie). Kompletowaną przez lata na obczyźnie kolekcję postanowił przekazać nowo wówczas powstałemu Muzeum AK w Krakowie. Realizacja woli darczyńcy napotkała wiele trudności. Rząd Kanady nie wyrażał zgody na wywóz kolekcji. Jednak po wielu staraniach udało się ją sprowadzić do Polski. W 2001 r. dar trafił do Muzeum AK.
Ekspozycja "Broń strzelecka z kolekcji dr. Stanisława Wcisły" dostępna będzie dla publiczności do 30 czerwca (wt.-pt., godz. 11.00-17.00; w soboty i niedziele tylko dla grup, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym).
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2006-01-26

Autor: ab