Broń na przestrzeni wieków
Treść
Do końca marca w Muzeum Podkarpackim w Krośnie można oglądać wielką wystawę dawnego uzbrojenia europejskiego. Ekspozycja prezentuje rozwój oręża od czasów najdawniejszych do początków XX w.
Na wystawie zgromadzono ponad 500 unikatowych eksponatów. Obok broni bojowej, która stanowi podstawę ekspozycji, zaprezentowano przykłady broni ceremonialnej, myśliwskiej i sportowej. Pokaz militariów został wzbogacony i uzupełniony dziełami malarskimi przedstawiającymi sceny batalistyczne i portrety dowódców wojskowych tak uznanych twórców, jak Aleksander Orłowski, January Suchodolski, Jan Styka czy też współczesny malarz batalista Stanisław Eugeniusz Bodes.
- Atutem ekspozycji jest nie tylko liczba prezentowanych obiektów, lecz także ich bogactwo i różnorodność - mówi Wiesław Syrek, kurator wystawy. - Dlatego obok surowych w swej prostocie narzędzi służących do walki w czasach prehistorycznych, średniowiecznych mieczy i toporów czy prymitywnych w swej formie pierwszych przykładów broni palnej, można podziwiać szlachetnie zdobione, nowożytne okazy broni ceremonialnej, paradnej czy myśliwskiej oraz kunsztownie wykonane i bogato zdobione elementy wyposażenia jeździeckiego - dodaje.
Na wystawie zaprezentowano replikę najstarszego na świecie bumerangu, używanego 40 tys. lat temu, a także wierne kopie włóczni świętego Maurycego i miecza koronacyjnego królów polskich zwanego Szczerbcem, tak ważnych dla każdego Polaka, będących symbolami niezależności i suwerenności państwa polskiego. Magnesem dla widzów będą na pewno XVI-wieczne miecze dwuręczne o długości dochodzącej do 2 metrów, używane przez piechotę. Warto prześledzić też ewolucję broni palnej od prymitywnych rusznic i hakownic, przez muszkiety, do karabinów odtylcowych otwierających erę współczesnej broni palnej. - Koniecznie należy zwrócić uwagę na piękną, kunsztowną uprząż końską, naczółki końskie, będące fragmentem zbroi końskiej osłaniającej wierzchowca w wiekach XV-XVII oraz XVIII-wieczne siodło. Nie można pominąć też prezentacji wyposażenia i uzbrojenia husarzy, munduru ułana z okresu Powstania Listopadowego i żołnierza oddziału Żuawów Śmierci z Powstania Styczniowego oraz kompletnego wyposażenia żołnierza armii austro-węgierskiej z I wojny światowej - podkreśla kurator wystawy.
Ekspozycja daje możliwość zapoznania odbiorców z historią wojskowości. Akcentuje rozwój różnych rodzajów broni, uzbrojenia ochronnego i oporządzenia, ich wzajemnych zależności i specyfiki oraz przemian w sztuce walki.
Jak mówi Wiesław Syrek, wystawa "Broń na przestrzeni wieków" to rzadka okazja do obejrzenia cennych eksponatów, z których wiele spoczywa na co dzień w muzealnych i prywatnych skarbcach. - Tak całościowe prezentacje tej interesującej tematyki stanowią wielką rzadkość w ofercie ekspozycyjnej muzeów. Ekspozycja adresowana jest nie tylko do hobbystów i znawców dawnej broni. Szczególnym odbiorcą jest młodzież szkolna, która może zobaczyć oręż, którym walczyli jej przodkowie - podkreśla kurator wystawy.
Ekspozycja "Broń na przestrzeni wieków" jest efektem współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z kilkudziesięcioma największymi muzeami w Polsce (Muzea Narodowe w Krakowie, Kielcach i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i inne) oraz placówkami muzealnymi Słowacji (Koszyce, Bardejów, Lewocza, Stara Lubownia). Ekspozycja powstała dzięki pomocy finansowej ministerstwa kultury w ramach programu operacyjnego "Rozwój inicjatyw lokalnych".
Małgorzata Pabis, Krosno
"Nasz Dziennik" 2005-01-05
Autor: ab