Bródka z trofeum

Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) zajął drugie miejsce w wyścigu na 1500 metrów w zawodach Pucharu Świata łyżwiarzy szybkich w holenderskim Heerenveen, co zapewniło mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu na tym dystansie.

To historyczny sukces. Jeszcze nigdy polski panczenista nie sięgnął po Puchar Świata.

W Heerenveen Bródka uzyskał czas 1.45,96. Szybciej pojechał jedynie reprezentant Belgii Bart Swings – 1.45,50. Najgroźniejszy rywal Polaka – Norweg Havard Boekko, zajął dopiero szóste miejsce. Konrad Niedźwiedzki był dziesiąty, a Jan Szymański (obaj LKS Poroniec Poronin) – czternasty.

W klasyfikacji generalnej Bródka zgromadził 460 pkt, wyprzedzając Swingsa – 336 oraz Boekko – 329.

Urodzony w Głownie pod Łodzią 28-letni zawodnik jest wielokrotnym mistrzem Polski, zarówno na krótkim, jak i na długim torze. Karierę rozpoczął od short tracku w klubie UKS Błyskawica Domaniewice, którego barwy reprezentuje do dziś. Łyżwiarstwo szybkie zaczął uprawiać w 2008 roku. Startował na igrzyskach olimpijskich w Vancouver, zajmując na 1500 metrów 27. miejsce.

W tym sezonie we wszystkich startach w Pucharze Świata na tym dystansie plasował się w czołówce: był piąty w inauguracyjnych zawodach w Heerenveen, siódmy w Kołomnie, trzeci w Astanie, drugi w Inzell i pierwszy w Erfurcie. Kropkę nad „i” postawił na zakończenie rywalizacji, ponownie na torze Thialf w Heerenveen.

W finałowym wyścigu kobiet na 1500 metrów szóste miejsce zajęła Katarzyna Bachleda-Curuś (LKS Poroniec Poronin), a Natalia Czerwonka (MKS Cuprum Lubin) została sklasyfikowana na 14. pozycji. Najszybciej pobiegła Holenderka Ireen Wuest, a Puchar Świata zdobyła jej koleżanka z reprezentacji Marrit Leenstra.

W ostatnim starcie na 500 metrów Artur Waś (Nowy Marymont Warszawa) osiągnął 17. wynik. Zwyciężył Holender Jan Smeekens, który już wcześniej zapewnił sobie trofeum.

Na zakończenie zawodów w wyścigach ze startu wspólnego Roland Cieślak (Pilica Tomaszów Mazowiecki) zajął szóste, a Katarzyna Woźniak (WTŁ Stegny Warszawa) – siódme miejsce.