Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bohaterowie Kościoła

Treść

"Non possumus" czterech wybitnych biskupów ks. kard. Adama Sapiehy, ks. bp. Edwarda Frankowskiego, ks. bp. Pawła Latuska i ks. bp. Franciszka Musiela przedstawia zaprezentowany wczoraj w Warszawie II tom serii "Niezłomni" pt. "W obronie Ojczyzny i Kościoła". Zamieszczone w publikacji dokumenty, znajdujące się w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, przybliżają ich niezłomną postawę, jaką przez lata zachowali wobec władzy, która przez działania SB chciała zniszczyć ich i Kościół w Polsce.

W prezentacji wziął udział jedyny z żyjących hierarchów opisywanych w książce ks. Edward Frankowski, biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej. - To, że można było być odważnym w tamtych czasach, to dzięki łasce naszego Pana Jezusa Chrystusa - podkreślił. Jak wyznał ksiądz biskup, wielkim wzorem dla niego tej niezłomnej postawy wobec nacisków SB był ks. abp Ignacy Tokarczuk. Zwrócił uwagę, że działania służb bezpieczeństwa miały na celu niszczenie sumienia, poczucia godności, by ludzie byli słabi, by można było z nimi zrobić wszystko. Kapłanów próbowano niszczyć właśnie dlatego, że pokazywali ludziom, jaka jest katolicka nauka społeczna i jakie mają prawa.
Sylwetki pozostałych biskupów przedstawili: ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który mówił o nieugiętości poglądów ks. kard. Adama Sapiehy i jego wielkiej lojalności wobec Kościoła; ks. bp Jan Kopiec, biskup pomocniczy diecezji opolskiej, który przestawił ks. bp. Pawła Latuska; ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika "Niedziela", który przybliżył postać ks. bp. Franciszka Musiela.
- Wejście do akt IPN pokazuje czytelnikowi tychże akt z jednej strony w zwierciadle dokumentów działania aparatów represji, działania władz komunistycznych, które w sposób perfidny próbowały zniszczyć wybrane przez siebie grupy społeczne, w tym między innymi ludzi Kościoła katolickiego - wyjaśniał dr hab. Jan Żaryn, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. Ale z drugiej strony widać sylwetki konkretnych ludzi, którzy w sposób szczególny narażeni byli na oddziaływanie aparatu bezpieczeństwa, i przez to zwierciadło widać ich "non possumus" - dodał, nawiązując do słów Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak zapowiedział dr Żaryn, wśród następnych sylwetek prezentowanych w cyklu "Niezłomni" będą - obok duchownych - także osoby świeckie.
Maria Popielewicz
"Nasz Dziennik" 2009-02-27

Autor: wa