Bogu, Ojczyźnie, Uniwersytetowi
Treść
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim czynna jest wystawa poświęcona osobie, działalności, dorobkowi naukowemu o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca. Ekspozycja "Bogu, Ojczyźnie, Uniwersytetowi" zorganizowana została z racji jubileuszu 85-lecia urodzin tego znakomitego filozofa, dydaktyka, rektora KUL (1970-1983), członka krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, prezesa Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, inicjatora prac nad Powszechną Encyklopedią Filozofii, przewodniczącego Komitetu Naukowego tego wydawnictwa.
Na wystawie umieszczone są liczne zdjęcia ukazujące dziedziny działalności o. prof. Krąpca, zaprezentowany jest jego dorobek naukowy. Fotografiom towarzyszą przedrukowane fragmenty rozmów z o. prof. Krąpcem, jakie przeprowadził ks. Jan Sochoń ("Porzucić świat absurdów"). Tekst pióra ks. Mariana Kurdziałka kreśli sylwetkę Jubilata.
Zgodnie z działami tematycznymi wystawy oglądającym zostaje przybliżony dom rodzinny o. prof. Krąpca (tu m.in. znalazły się zdjęcia rodziców), lata szkolne, droga do kapłaństwa, droga naukowa, działalność na rzecz KUL i powszechnej edukacji społeczeństwa.
Ojciec profesor Krąpiec to główny twórca Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, która dziś jest jednym z nielicznych na świecie ośrodków filozofii realistycznej. Jak zostało to ujęte w biogramie umieszczonym na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, "filozofia o. prof. Krąpca, jest - zarówno ze względu na swą wszechstronność, jak i doniosłość merytoryczną - największym dokonaniem filozofii klasycznej w Polsce i świecie XX wieku. Wizja świata przez nią odsłaniana ukazuje jedność i harmonię człowieka z otaczającą go rzeczywistością, otwierając równocześnie człowieka na związek z transcendentnym Absolutem". Jubilat jest autorem ponad 20 monografii, kilkuset artykułów. Jego podstawowe dzieła zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, francuski, rosyjski. Lata uniwersyteckiej pracy, zobrazowane tu licznymi zdjęciami z pracownikami, ze studentami, zaowocowały przygotowaniem kadry naukowej - nie tylko dla ośrodków w Polsce, przyczyniły się także do wychowania wielu pokoleń polskiej inteligencji.
Wystawa przypomina ogromną inicjatywę, dynamizm i skuteczność działań o. prof. Krąpca jako rektora KUL. "Dostrzegłem, że istnieje wśród sfer rządowych zamierzenie likwidacji KUL-u (...). Rozmyślałem, jak uratować Uniwersytet. I wpadłem na pomysł, że należy zakotwiczyć go w Polonii i w zagranicznych wielkich uniwersytetach" - czytamy w umieszczonej na wystawie wypowiedzi. Jak wspomina ks. M. Kurdziałek, w tym czasie "corocznie kilkaset osób z różnych ośrodków akademickich, przedstawicieli państw, dziennikarzy, dostojników kościelnych przewijało się przez rektorat". Uczelnia nawiązała wówczas liczne kontakty naukowe z uniwersytetami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie (Belgia, Holandia, Francja, Włochy), znacznie rozwinęły się jej struktury naukowe, administracyjne, baza materialna.
Wśród wielu interesujących zdjęć uwagę przyciąga fotografia upamiętniająca wręczenie Ojcu Świętemu III tomu Powszechnej Encyklopedii Filozofii (wizyta Jana Pawła II w Krakowie w 2002 r.), wpisująca się w poruszony na wystawie wątek zapotrzebowania na takie właśnie wydawnictwo. Jeszcze raz przypomina ona związki późniejszego Papieża z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.
Działalność o. prof. Krąpca to także powszechna edukacja społeczeństwa, odczyty na różnych uczelniach i w szkołach, w radiu, publikacje w prasie.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2006-05-31
Autor: ab