Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bogactwo muzycznych wydarzeń

Treść

Rozpoczynający się dzisiaj buski festiwal oferuje swojej publiczności pełną różnorodność muzycznych form. Obok koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali mamy muzykę oratoryjną i wieczory pieśni. Tradycyjnie festiwalowe imprezy nie ograniczą się tylko do Buska Zdroju. Ich miejscem będzie też: kolegiata w Wiślicy, pałac w Kurozwękach i synagoga w Pińczowie.

Już wieczór inauguracyjny da przedsmak wydarzeń czekających festiwalową publiczność. Koncert "Krystyna Jamroz in memoriam" przygotował znany tenor Wiesław Ochman, który jednocześnie będzie pełnił obowiązki gospodarza wieczoru. Program koncertu obejmuje arie i duety z repertuaru Krystyny Jamroz, patronki festiwalu. Wystąpią: Roma Owsińska - sopran, Renata Dobosz - mezzosopran, Aleksandra Stokłosa - sopran, Adam Szerszeń - baryton, Piotr Friebe - tenor, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, którą będzie dyrygował Sławomir Chrzanowski. W tym roku nazwisko Krystyny Jamroz uwiecznione zostanie jako pierwsze w specjalnej "alei gwiazd" festiwalu - zapowiedział Artur Jaroń, dyrektor artystyczny imprezy.
Na niedzielne przedpołudnie festiwal przeniesie się do zespołu pałacowego w Kurozwękach. Najpierw w zamkowej fosie wiedeńskie melodie zagra Strauss Ensemble, a o 16.30 w Sali Balowej odbędzie się koncert muzyki latynoskiej "Solo tre", w którym wystąpią: Beatriz Blanco - mezzosopran z Wenezueli, oraz gitarzyści Leszek Potasiński i Marek Walawender. Wieczorem powrót do Buska, do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na "Vivaldiana" z udziałem: Tomasza Strahla - wiolonczela, Pierre'a Hommage'a i Ludmiły Worobec-Witek - skrzypce. Zagra Śląska Orkiestra Kameralna z dyrygentem Czesławem Grabowskim.
W poniedziałek, 2 lipca, po trzyletniej przerwie wracają "Rodzynki z migdałami" z Katarzyną Jamróz, Martą Bizoń, Renatą Świerczyńską, Katarzyną Zielińską, Andrzejem Rogiem. Wokalistom towarzyszą: Halina Jarczyk - skrzypce, i mistrz Leopold Kozłowski - fortepian.
Kolejny festiwalowy wieczór poświęcony będzie Karolowi Szymanowskiemu. W wiślickiej kolegiacie zabrzmi "Stabat Mater" Szymanowskiego, zespół wykonawców utworzą: Dorota Radomska - sopran, Ewa Marciniec - alt, Adam Kruszewski - baryton, Krzysztof Jakowicz - skrzypce. Chórem Polskiego Radia w Krakowie i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej będzie dyrygował Jacek Rogala.
We wtorek, 4 lipca, kolejny recital mistrzowski w Sali Marconiego. Tym razem jego bohaterką będzie Stefania Toczyska - mezzosopran, światowej sławy śpiewaczka, której kariera związana jest z najbardziej prestiżowymi scenami operowymi i salami koncertowymi na świecie. Program recitalu obejmuje pieśni romantyczne. Przy fortepianie zasiądzie Artur Jaroń, dyrektor festiwalu. Następnego dnia ta sama sala będzie miejscem recitalu znanego pianisty Marka Drewnowskiego, który zaprasza na "Czar walca". "Musica sacra" to koncert, w którym spotkają się Chór Polskiego Radia w Krakowie i Krzysztof Penderecki.
Warto jeszcze wspomnieć o "Aj, waj, czyli historie z cynamonem" w wykonaniu Grupy Rafała Kmity, który odbędzie się 6 lipca w synagodze w Pińczowie.
Na finał festiwalu zaplanowany na sobotę, 7 lipca, zapowiedziano koncert "Co tu jest grane?" z Waldemarem Malickim przy fortepianie, który jednocześnie będzie narratorem. Obok niego wystąpią: Renata Drozd - sopran, Ryszard i Marian Cieślowie oraz dyrygent Bernard Chmielarz. Oczywiście jak co roku zaplanowano wiele popołudniowych koncertów promenadowych w parku zdrojowym. Ich program obejmuje muzykę popularną. Wystąpią: Zespół Dekameron, Orkiestra Dęta działająca przy BSCK, Strauss Ensemble, zespół instrumentów dętych Da Camera oraz Salonowa Orkiestra Zdrojowa. Jak zawsze na tarasie sanatorium Sanato działać będzie popołudniowa kawiarenka artystyczna, miejsce spotkań z występującymi na festiwalu śpiewakami i muzykami.
Nic, tylko wybrać się do Buska, gdzie czeka zdrowie, dobra muzyka i wspaniała atmosfera artystycznych wydarzeń!
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2007-06-30

Autor: wa