Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bogactwo muzycznych wydarzeń

Treść

Rozpoczynający się w sobotę, 1 lipca, buski festiwal oferuje swojej publiczności pełną różnorodność muzycznych form. Obok koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali mamy muzykę oratoryjną i wieczory pieśni. Tradycyjnie festiwalowe imprezy nie ograniczą się tylko do Buska Zdroju. Ich miejscem będą też: kolegiata w Wiślicy, pałac w Kurozwękach i synagoga w Pińczowie.
Na inauguracyjny wieczór przygotowano przedstawienie uroczej operetki "Ptasznik z Tyrolu" C. Zellera w wykonaniu artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego. Drugi dzień festiwalu oferuje najpierw "Popołudnie ze Straussem" - gra orkiestra salonowa "Strauss Ensemble". Niemal bezpośrednio po tym - "Przeboje mistrzów" prezentowane przez znaną skrzypaczkę Kaję Danczowską i gitarzystę Krzysztofa Sadłowskiego. Oba koncerty odbędą się w sali balowej pałacu w Kurozwękach. Wieczorem w buskiej hali sportowej odbędzie się koncert poświęcony 250. rocznicy urodzin Mozarta. Wystąpi w nim rodzina znanych pianistów: Tatiana Szebanowa, Jarosław Drzewiecki i Stanisław Drzewiecki, którzy zagrają koncert na: 1, 2 i 3 fortepiany Mozarta. Ponadto w programie wieczoru jego Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 w wykonaniu Pierre'a Hommage'a. Solistom towarzyszy Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.
Poniedziałek, 3 lipca, przyniesie recital fortepianowy Japończyka Takashi Yamamoto, laureata IV nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W programie wieczoru dzieła Chopina i Rachmaninowa. Muzyka Chopina wypełni również program następnego wieczoru, kiedy to zabrzmi "Kolacja na 4 ręce". Jej bohaterami będą znani pianiści jazzowi Adam Makowicz i Leszek Możdżer. Jedno z ważniejszych wydarzeń tej edycji Festiwalu im. K. Jamroz to wykonanie - 5 lipca, we wspaniałym wnętrzu kolegiaty w Wiślicy - oratorium "Śluby Jana Kazimierza", skomponowanego w 1895 r. przez Mieczysława Sołtysa. Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i chórem "Trembita" dyryguje Jurij Łuciw. Partie solowe zaśpiewają: Marianna Łaba, Swietłana Mamczur, Korneli Siatecki, Marcin Wolak i Zbigniew Grugielski. Recytował będzie Zbigniew Chranowski.
W kolejny wieczór Artur Jaroń, dyrektor festiwalu, będzie obchodził jubileusz dwudziestolecia pracy artystycznej. Swój udział w uroczystości zapowiedziało grono znanych artystów: pianistka Joanna Trzeciak, skrzypaczka Ludmiła Worobec-Witek, flecista Łukasz Długosz i organista Vincent de Pol oraz dwie śpiewaczki: Renata Drozd i Roma Owsińska. Śląską Orkiestrę Kameralną prowadzić będą na zmianę Mirosław Błaszczyk i Czesław Grabowski. Ponadto na scenie pojawią się: "Strauss Ensemble" i kwintet Jerzego Cygana. To grono artystów i zespołów jest gwarancją repertuarowej różnorodności i bogactwa muzycznych form. Sam jubilat zasiądzie do fortepianu, by wspólnie z Ludmiłą Worobec-Witek zagrać III część Koncertu podwójnego d-moll na fortepian i skrzypce Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
W piątek, 7 lipca, w kościele św. Brata Alberta odbędzie się koncert "W hołdzie Krystynie Jamroz", poświęcony pamięci patronki festiwalu, w przeddzień 20. rocznicy jej śmierci. Program tego szczególnego koncertu obejmuje wielkie arcydzieło "Requiem d-moll" Mozarta, które zabrzmi w wykonaniu wielkich artystów. Kwartet solistów tworzą: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Jarosław Bręk. Przy pulpicie dyrygenckim stanie maestro Jerzy Maksymiuk, który poprowadzi znaną i cenioną orkiestrę kameralną "Wirtuozi Lwowa" i chór "Trembita". Późnym wieczorem tego samego dnia w zabytkowej synagodze w Pińczowie zaplanowano tradycyjny "Wieczór Pieśni Żydowskich i muzyki klezmerskiej". Bohaterami wieczoru będą znana piosenkarka Sława Przybylska, pianista Janusz Tylman oraz Jascha Libermann Trio.
Na zakończenie tegorocznej edycji buskiego festiwalu zapowiedziano tradycyjną "Wielką Galę Operetkowo-Operową". Tym razem Bogusław Kaczyński, gospodarz wieczoru, zaprosił do udziału Grażynę Brodzińską, Małgorzatę Walewską, Dariusza Stachurę i Adama Szerszenia. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Janusza Powolnego. Jak sam tytuł wskazuje, w programie znajdą się największe przeboje operetkowe i znane arie operowe.
Jednym słowem, warto od 1 do 8 lipca wybrać się do Buska Zdroju, perły polskich uzdrowisk, w tym okresie muzycznej stolicy kraju, gdzie czekają na Państwa niezapomniane wrażenia.
Adam Czopek

"Nasz Dziennik" 2006-06-30

Autor: ab