Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bóg przemawia w ciszy

Treść

W relacji człowieka z Bogiem potrzebne jest milczenie. W dzisiejszym świecie naznaczonym przez słowa i obrazy jest ono konieczne, by usłyszeć Słowo Boże, by pogłębić naszą więź z Bogiem w obliczu przeżywanych cierpień fizycznych i duchowych, zwracał uwagę Ojciec Święty, zachęcając wiernych do ufności i wytrwałości w modlitwie.

W audiencji ogólnej Ojciec Święty Benedykt XVI, kontynuując temat modlitwy, zwrócił uwagę na szczególny wymiar w rozmowie z Bogiem - na milczenie. Jest to ważny element relacji z Bogiem. Milczenie odgrywało też ogromną rolę w życiu Jezusa, zwłaszcza na Golgocie. - Krzyż Chrystusa nie ukazuje jedynie milczenia Jezusa jako ostatniego słowa skierowanego do Ojca, ale pokazuje również, że Bóg przemawia także milczeniem - mówił Ojciec Święty, wskazując na dwa wymiary milczenia: człowieka i Boga, który przemawia do nas w ciszy.
Milczenie jest konieczne, aby człowiek mógł usłyszeć głos Boga. O znaczeniu trwania w ciszy, zdolności i konieczności wychowania do tej wartości Benedykt XVI mówił już w posynodalnej adhortacji "Verbum Domini". - Dziś milczenie jest bardzo trudne, ponieważ człowiek żyje w epoce, która nie sprzyja skupieniu - mówił Ojciec Święty. - Można mieć wrażenie, że istnieje obawa oderwania się, choćby na chwilę, od rzeki słów i obrazów, które zaznaczają i wypełniają dni - mówił Benedykt XVI. Przypomniał też o drugiej ważnej relacji w modlitwie. Jest nią milczenie Boga. - Zdarza się, że człowiek doświadcza niemal poczucia opuszczenia, wydaje się nam, że Bóg nas nie słucha i nam nie odpowiada - mówił. Tego milczenia Ojca doświadczał Jezus, wisząc na Krzyżu, jednak jak mówił Benedykt XVI: "Chrześcijanin wie dobrze, że Bóg jest obecny i słucha, nawet w ciemności bólu, odrzucenia i samotności". Papież zwrócił uwagę, że o obecności Boga zapewnia nas również sam Jezus, przypominając, że Bóg dobrze zna nasze potrzeby w każdym momencie naszego życia, a "im bardziej stajemy się otwarci na Jego ciszę i na nasze milczenie, tym bardziej zaczynamy rzeczywiście Go znać", przypominał Ojciec Święty, zachęcając zgromadzonych do ufności i wytrwałości w modlitwie.

Agnieszka Gracz

Nasz Dziennik Czwartek, 8 marca 2012, Nr 57 (4292)

Autor: au