Błogosławiona Matka Celina
Treść
Matka Celina Borzęcka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, została w sobotę ogłoszona błogosławioną. Uroczystość odbyła się w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie. Wzięli w niej udział: delegacja polskiego Episkopatu na czele z metropolitą krakowskim ks. kard. Stanisławem Dziwiszem oraz ks. kard. Franciszkiem Macharskim, siostry zmartwychwstanki oraz kilkuset polskich pielgrzymów.
Na początku Mszy św. sylwetkę błogosławionej przedstawili - po włosku - ks. kard. Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, a po polsku - ks. kard. Dziwisz. Chwilę później w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI ks. kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ogłosił Celinę z Chludzińskich Borzęcką błogosławioną.
W homilii ks. kard. José Saraiva Martins podkreślił, że miłość Boga jest źródłem, celem i tworzywem każdej świętości. Nawiązując do życiorysu błogosławionej Celiny, mówił, że założycielka Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek całe swoje życie ufała Chrystusowi i z pokorą oraz wielką miłością poddawała się Jego woli. - Celina Borzęcka na serio słuchała Chrystusa. Doświadczała w życiu różnych sytuacji i zawsze rozpoznawała w nich kierującą dłoń Boga. Jej postawa wydaje się wyrzeźbiona przez Boskiego rzeźbiarza dziełem modlitwy i podporządkowania się Jego woli - mówił kardynał Martins. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaznaczył, że to modlitwa dawała jej siłę akceptować często bardzo trudną wolę Bożą. - Celina Borzęcka moc swoją czerpała z Eucharystii, w której uczestniczyła każdego ranka. To Boski Mistrz ją prowadził i podpowiadał mądrość edukacyjną, jaką przekazywała swoim córkom. Starała się tak je wychowywać, by pokora wobec Boga była jedynym punktem odniesienia dla ich życia, dla ich wzrastania w świętości - mówił. - Jej beatyfikacja sprawia, że stajemy się jeszcze bardziej uczestnikami historii życia kobiety, która potraktowała tak poważnie nauczanie Jezusa, że chciała Go naśladować, jak najdoskonalej przeżywając cnoty chrześcijańskie w stopniu heroicznym i stając się w ten sposób godną tego, aby imię jej zostało wpisane w poczet błogosławionych - zaznaczył ksiądz kardynał. Zwracając uwagę na cztery wyraźne etapy jej życia: żony, matki, wdowy i zakonnicy, ks. kard. Martins podkreślił, że błogosławiona Celina Borzęcka i dziś może być przykładem świętości i jedności w pełnieniu woli Bożej z całą pokorą i dyspozycyjnością, i z głęboką modlitwą.
Celina Borzęcka urodziła się w 1833 roku w Antowilu koło Orszy (dziś Białoruś) w rodzinie ziemiańskiej. Była żoną i matką czworga dzieci, z których dwoje zmarło we wczesnym dzieciństwie. Prowadziła działalność charytatywną wśród biednej ludności, a podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku ukrywała powstańców, za co została aresztowana.
Po śmierci męża w 1874 roku pojechała do Rzymu. Tam wraz z córką Jadwigą założyła zgromadzenie zmartwychwstanek, którego celem było wychowanie młodzieży i religijno-moralne odrodzenie społeczeństwa polskiego, zwłaszcza kobiet.
Pierwszy na ziemiach polskich dom zmartwychwstanek Matka Celina założyła w 1891 roku w Kętach koło Bielska-Białej. Zmarła w 1913 roku w Krakowie.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2007-10-29
Autor: wa