Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Błogosławieni świadkowie wiary z czasów II wojny światowej - módlcie się za nami

Treść

Antoni Julian Nowowiejski Zdjęcie: arch/ -

13 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II dokonał w Warszawie beatyfikacji 108 męczenników za wiarę, ofiar prześladowania Kościoła polskiego w okresie II wojny światowej ze strony Niemców.

Wśród nich jest 3 biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 kleryków, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.

Litania Narodu Polskiego byłaby trudna do odmawiania, gdyby przywołać każdego z nich po imieniu, ale patrząc na życie każdego z nich, tak trzeba by było uczynić.

Obok wielkich, wręcz posągowych postaci, takich jak arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski, wielki pasterz, społecznik, patriota, teolog liturgista, historyk oraz niezwykle pobożny i odważny człowiek, znajdziemy wzruszające świadectwo 5 młodzieńców, wychowanków salezjańskich, „poznańskiej piątki”, którzy zostali aresztowani w wieku 20-21 lat i przez 2 lata procesów, przesłuchań, tortur nie wyrzekli się swej wiary i polskości aż do oddania życia.

Każdy z nich okazał się niezłomny w obliczu śmierci, często rezygnując z oferowanej możliwości ucieczki, pozostawali na swych plebaniach, czekając na gestapo, w swych kościołach – paleni nawet żywcem wraz ze swymi owcami. Cierpieli prześladowania w obozach koncentracyjnych, katowani za odmowę podeptania krzyża czy różańca. Umierali z głodu, z pobicia, z tortur, umierali spaleni żywcem, topieni w kloace, gilotynowani. A do końca świadczyli o Tym, który zmartwychwstał.

Módlcie się za nami!

ks. Łukasz Kadziński
Nasz Dziennik, 11 listopada 2014

Autor: mj