Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bliżej parafii, bliżej Kościoła

Treść

Z ks. dr. Bogusławem Wolańskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, rozmawia Marek Zygmunt
Jaka motywacja towarzyszyła przygotowaniu nowych zasad przystępowania do sakramentu bierzmowania?
- Motywacją do powstania "Instrukcji katechetyczno-pastoralnej w sprawie przygotowania młodzieży do Sakramentu Bierzmowania w Diecezji Legnickiej" była chęć ujednolicenia przygotowania na terenie całej diecezji. Nie może być bowiem tak, że w tym samym Kościele partykularnym w jednej parafii młodzież jest przygotowywana rok, a w innej dwa lata. W jednym końcu miasta spotkania są w cyklu cotygodniowym, a w drugim raz na dwa tygodnie. Musimy iść jedną, wspólną drogą i oferować młodym ludziom jak najwięcej, by jeszcze głębiej zaprzyjaźnili się z Chrystusem, otworzyli na działanie Ducha Świętego i odnaleźli swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Musimy też wziąć pod uwagę, że ludzie dość często migrują, zmieniają pracę czy też mieszkanie. Dlatego powinniśmy zadbać o ich komfort, zapewniając, że ich dziecko spokojnie będzie mogło dołączyć do grupy przygotowującej się do bierzmowania i spotka w niej podobny materiał formacyjny, z którym zetknęło się już w poprzedniej parafii.
Jakie są zasadnicze różnice w porównaniu z obecnymi zasadami?
- "Instrukcja" postanawia, że przygotowanie do bierzmowania trwa trzy lata. Rozpoczyna się w drugim semestrze pierwszej klasy gimnazjalnej, a kończy w drugim semestrze pierwszej klasy ponadgimnazjalnej. Czyli - jak można zauważyć - przesuwa się wiek przyjęcia sakramentu z trzeciej klasy szkoły gimnazjalnej na pierwszą klasę ponadgimnazjalną. Przez pierwsze dwa lata spotkania odbywają się raz w miesiącu, a w ostatnim roku raz w tygodniu. Przewidujemy, że formacja będzie odbywała się w małych grupach, zwłaszcza w dużych miejskich parafiach, gdzie do bierzmowania przygotowywanych jest wielu młodych.
W ramach przygotowania młodzi ludzie zachęceni są nie tylko do tego, by brać udział w różnych inicjatywach diecezjalnych, lecz także do tego, by postarali się odnaleźć swoje miejsce w parafii. Mocny akcent kładziemy również na pracę z rodzicami poprzez katechezy prowadzone specjalnie dla nich. Zachęcamy też, by w parafiach uroczyście obchodzić kolejne rocznice przyjęcia sakramentu bierzmowania.
Sakrament bierzmowania będzie teraz przyjmować już nie piętnasto-, ale prawie siedemnastoletnia młodzież...
- Jak zauważamy, szkoły gimnazjalne w większości znajdują się na terenie parafii właściwej miejscu zamieszkania młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Ponadgimnazjalne są już porozrzucane. Młodzi ludzi, idąc do szkół ponadgimnazjalnych, tracą często kontakt ze swoją parafią. Dlatego przesuwając czas przyjęcia bierzmowania, chcemy wykorzystać tę szansę, by związać ich z parafią. Drugą ważną kwestią jest fakt, że końcówka gimnazjum to szereg różnych egzaminów, to moment wyboru nowej szkoły. Powstaje zamieszanie. W konsekwencji wszystko staje się ważne, a bierzmowanie jest czymś przy okazji. Pierwsza klasa ponadgimnazjalna zapewnia więcej spokoju. Dlatego uznaliśmy, że to lepszy czas na zwieńczenie przygotowania do przyjęcia darów Ducha Świętego. Młodzi ludzie - co zauważa wiele osób - są już dojrzalsi.
Dziękuję za rozmowę.
Nasz Dziennik 2009-12-02

Autor: wa