Bliżej do lekarza
Treść
Na rozpoczynającej się w czwartek jubileuszowej konferencji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia rekordowa liczba 650 uczestników z 59 krajów podejmie refleksję nad drogami przyspieszenia w zapewnianiu chorym dostępu do podstawowej opieki medycznej. Punktem odniesienia dla tych rozważań jest encyklika Benedykta XVI "Caritas in veritate".
Cel wytyczony przez ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady, to wskazanie śmiałych i skutecznych działań, a także przykładów dobrych praktyk, które pomagają zaradzić dramatycznym nierównościom w opiece zdrowotnej. U ich złożonych przyczyn leżą nie tylko wysokie koszty i słaba infrastruktura służby zdrowia w niektórych regionach, ale też fałszywe ideologie i błędne wizje postępu.
W rezultacie około 2 mld ludzi, wśród nich ogromna liczba dzieci, pozbawionych jest dostępu do leków pierwszej potrzeby.
- Obowiązkiem moralnym, który wynika z praw człowieka, jest traktowanie każdej osoby jako równej nam, z tą samą godnością i takimi samymi możliwościami prowadzenia zdrowego stylu życia. Nie możemy więc nikogo pozbawić opieki zdrowotnej czy traktować w sposób podrzędny - apeluje watykański minister zdrowia.
Istnienie szeregu sytuacji, które wymagają napiętnowania i zmiany, jest oczywiste. Z jednej strony, w XXI wieku setki tysięcy ludzi wciąż umierają na choroby, na które od dawna znane są szczepionki i leki, bo ich krajów nie stać na ich zakup bądź wysyła się tam produkty lecznicze wątpliwej jakości, a nawet toksyczne. Wstrzymywane są badania nad tzw. lekami sierocymi, które ocaliłyby życie milionów chorych w Afryce, ponieważ nie uważa się ich za wystarczająco dobry rynek zbytu. Z drugiej strony, z rozmachem wydaje się pieniądze na eksportowanie do państw najuboższych technologii medycznych niszczących ludzkie życie u jego początków.
- Staje się trudnym pogodzenie rozwoju gospodarczego, naukowego i technicznego z utrzymującą się różnicą dostępu do opieki zdrowotnej, co jest podstawowym prawem każdego człowieka - stwierdza ks. abp Zimowski. Jak zauważa, dysproporcje w tej dziedzinie występują nie tylko między regionami bogatymi a biednymi, bo wykluczone z dostępu do lekarzy, leków i zabiegów ratujących życie są także całe grupy ubogich rodzin w krajach najlepiej rozwiniętych. Zaostrzenie tych uwarunkowań nastąpiło w związku z krachem globalnej ekonomii.
- Wobec takiej sytuacji biedy i niesprawiedliwości Kościół ma do spełnienia misję prawdy przez promowanie społeczności, która jest w zgodzie z człowiekiem, jego godnością i jego powołaniem. W świecie postępującej i szerzącej się globalizacji miłość w prawdzie - caritas in veritate - jest naprawdę wielkim wyzwaniem dla Kościoła - konkluduje szef dykasterii Kurii Rzymskiej.
Główne bloki tematyczne konferencji skupiają się wokół perspektywy promowania sprawiedliwych i bardziej humanitarnych usług zdrowotnych, misji Kościoła wobec chorych, roli państwa, Kościoła i innych instytucji oraz organizacji prywatnych w propagowaniu sprawiedliwości, równości i solidarności w zakresie służby zdrowia.
Padną pytania o to, jak z pomocą wolontariuszy budować system zdrowotny o ludzkim obliczu, jakie zmiany w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej odnotowano w ostatnich 30 latach na kontynencie afrykańskim, jaką rolę odgrywa papieska dyplomacja w promocji służby zdrowia dla wszystkich. Przeprowadzona zostanie analiza dostępności technologii medycznej, zwłaszcza w służbie życia poczętego, a także diagnoza perspektyw demograficznych w kontekście potrzeb zdrowotnych.
Zbyt łatwo przyzwyczajamy się do problemów, które dotykają innych. Stąd wiedza uczestników zostanie pogłębiona poprzez doświadczenie "bohaterskich postaci miłosierdzia w naszych czasach", czyli tych, którzy poprzez swoją służbę pokazali, że skandaliczne sytuacje, z jakimi mamy do czynienia, są przy mądrej i odważnej strategii działania możliwe do uzdrowienia.
Organizatorzy przewidzieli dyskusję okrągłego stołu na temat leczenia humanitarnego i równego dla wszystkich - w domu, szpitalu, hospicjum, fabryce i więzieniu.
W gronie prelegentów znajdą się najwybitniejsze autorytety: watykański sekretarz stanu ks. kard. Tarcisio Bertone, przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" ks. kard. Peter Turkson, szef Papieskiej Rady ds. Kultury ks. abp Gianfranco Ravasi, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych ks. abp Angelo Amato oraz stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie ks. abp Silvano M. Tomasi. Swoim doświadczeniem podzielą się przełożeni zakonów, których charyzmatem jest służba chorym, a także członkowie świeckich organizacji i stowarzyszeń o tym profilu z całego świata. Zaproszeni zostali również laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: dr Muhammad Yunus z Bangladeszu (założyciel Grameen Bank) i pani Wangari Maathai z ruchu "Green Belt". Głos zabierze wielu naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach medycyny, bioetyce, polityce ekonomicznej, psychologii i teologii pastoralnej. Ponadto wykłady wygłoszą m.in. dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia w Afryce, wysłannik UNESCO, przedstawiciel General Electric i szefowie dużych szpitali z różnych kontynentów.
Uczestników trzydniowych obrad przyjmie na prywatnej audiencji Ojciec Święty.
Międzynarodowe konferencje obchodzącej w tym roku srebrny jubileusz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia to zawsze duże wydarzenie w Watykanie. Odbywają się w listopadzie. Tym, co je wyróżnia, jest perspektywa pastoralna.
Jolanta Tomczak
Nasz Dziennik 2010-11-15
Autor: jc