Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bliżej do Karty Polaka

Treść

- Kalendarz prac nad Kartą Polaka przewiduje, że do 22 czerwca rząd przedstawi parlamentowi swój projekt ustawy - zapowiedział na wczorajszym posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą doradca premiera ds. Polonii i Polaków za granicą Michał Dworczyk.
Przy pracach nad projektem powołany przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza Międzyresortowy Zespół ds. Polonii i Polaków za Granicą korzystał z propozycji AWS z 1999 r. oraz założeń przygotowanych w ubiegłej kadencji Sejmu przez Ligę Polskich Rodzin. Istotne novum opracowywanej obecnie wersji ustawy to np. rozszerzenie kategorii osób mogących ubiegać się o Kartę Polaka - gdy ich dwoje pradziadków legitymowało się polskim obywatelstwem. Jeśli zaś rodzina bezpowrotnie utraciła wszelkie dokumenty wskazujące na związki z Polską, w pewnych przypadkach o przynależności do narodowości polskiej mogłaby zaświadczyć organizacja polonijna.
Jak tłumaczył Michał Dworczyk, ze względu na przyjęty budżet państwa w Karcie Polaka nie będą mogły znaleźć się zapisy o tak szerokim zabezpieczeniu socjalnym, jakie proponowano w pierwszym jej projekcie. Rząd ma jednak pomysł na to, w jaki sposób z czasem zmienić te prerogatywy bez konieczności ingerencji w ustawę. - Chcielibyśmy stworzyć ten dokument w taki sposób, aby rozporządzeniami można było zwiększać lub zmniejszać przywileje, które będą przysługiwały posiadaczom tego dokumentu, dostosowując to do aktualnych możliwości budżetowych - powiedział Dworczyk.
Zasadnicze cele Karty Polaka to: wzmocnienie więzi z Polską i utrwalenie tożsamości narodowej jej posiadaczy, zadośćuczynienie moralne dla tych, którzy utracili polskie obywatelstwo, oraz wypełnienie art. 52 ust. 5 Konstytucji, gdzie jest mowa o stwierdzeniu polskiego pochodzenia. - Wprawdzie w tej chwili w funkcjonującej ustawie o repatriacji jest tryb ustalenia obywatelstwa polskiego, natomiast dotyczy ona wyłącznie części azjatyckiej byłego Związku Radzieckiego - zaznaczył przedstawiciel premiera.
Przy tworzeniu tego dokumentu uwzględniane są doświadczenia Węgier, Litwy, Słowacji i Rumunii. Zespół postanowił zasięgnąć opinii ponad dwudziestu organizacji polskich i polonijnych, które do końca kwietnia mają wypowiedzieć się co do zakresu przywilejów, jakie powinny przysługiwać posiadaczom Karty Polaka. Pod uwagę brane jest także zdanie organizacji kresowych i poszczególnych resortów, na czele z MSZ. Przed Wielkanocą miało miejsce spotkanie z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych; politycy zostali poproszeni o wyrażenie poglądów na temat projektu ustawy. - Naszym zdaniem, sprawa jest na tyle ważna, że powinna mieć charakter konsensusu ponadpartyjnego - zaakcentował Dworczyk. Zapowiedział, że wkrótce na stronach internetowych kancelarii premiera pojawi się podstrona Międzyresortowego Zespołu ds. Polonii i Polaków za Granicą z aktualnymi informacjami.
Wstępny harmonogram prac przewiduje, że do 21 maja powinny się zakończyć konsultacje międzyresortowe, a ewentualne poprawki zostaną wprowadzone do 16 czerwca, by 22 czerwca projekt ustawy trafił do Sejmu.
Przewodniczący komisji prof. Ryszard Bender (LPR) zauważył, że prace nad projektem idą sprawnie, a ustawa może przynieść naszym rodakom wiele korzyści. - Byłoby rzeczą istotną, gdyby ta Karta sprawiła, żeby nie musieli udowadniać na siłę, że są Polakami, bo niekiedy są Polakami dłużej genealogicznie niż niejeden z nas - podkreślił.
Jolanta Tomczak

"Nasz Dziennik" 2006-04-19

Autor: mj