Biskupie insygnia w Warszawie
Treść
Pastorał i paliusz - biskupie insygnia św. ks. abp. Zygmunta Felińskiego, przechowywane od ponad 100 lat w katedrze na Wawelu, zostały wczoraj przekazane archidiecezji warszawskiej. Uroczystej Mszy św. z tej okazji w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył ks. abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Ksiądz kardynał Franciszek Macharski w imieniu archidiecezji krakowskiej przekazał ks. abp. Nyczowi paliusz i pastorał, z których na wygnaniu korzystał św. abp Zygmunt Feliński. Akt uroczystego przekazania insygniów, które spoczną w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. prałat Grzegorz Kalwarczyk.
We wprowadzeniu do Mszy św. ks. abp Nycz przypomniał o niedawnej kanonizacji ks. abp. Zygmunta Felińskiego, której dokonał Ojciec Święty Benedykt XVI. Jak podkreśli metropolita warszawski, każda kanonizacja jest wydarzeniem wyjątkowym, ważnym dla całego Kościoła powszechnego. - Święty arcybiskup Feliński jest patronem wierności człowiekowi. Tę wierność okazał szczególnie w dniach Powstania Styczniowego, a potem we wszystkich konsekwencjach, które poniósł, będąc wywieziony w głąb Rosji. Uczy nas głębokiej pobożności, wielkiej mądrości, jest patronem, który potrafił się przeciwstawić złu, wiedząc, że czeka go za to cierpienie i wygnanie - podkreślił.
W specjalnym słowie skierowanym na tę okazję - odczytanym przez ks. abp. Nycza - ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, wskazał, że przekazane archidiecezji warszawskiej pastorał i paliusz ks. abp. Felińskiego mają przypominać mieszkańcom stolicy "postać świętego biskupa, dobrego pasterza, duchowego mocarza i patrioty, którego kres ziemskiego życia dokonał się w Domu Arcybiskupów Krakowskich". "W ten sposób, jakże przedziwnymi wyrokami Bożej Opatrzności, osoba świętego połączyła obie polskie stolice - tę dawną i obecną" - napisał ks. kard. Dziwisz. Przypomniał, że biskupie insygnia władzy i posługi - pastorał i paliusz - są symbolem wypełniania przez biskupa "zadania opieki nad owczarnią". Pastorał oznacza trzy zadania: troskę, przewodnictwo i odpowiedzialność. Nie jest on znakiem władzy w zwykłym rozumieniu tego słowa ani oznaką pierwszeństwa lub panowania nad innymi. Jest symbolem "służby i koniecznej troski o potrzeby owiec, aby miały życie i miały je w obfitości". Z kolei paliusz to noszony na ramionach przez metropolitów znak łączności z Chrystusem - Dobrym Pasterzem.
IM, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-10-26
Autor: wa