Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biskupi zakończyli rekolekcje

Treść

Na Jasnej Górze zakończyły się czterodniowe rekolekcje Episkopatu Polski, w których uczestniczyło blisko stu hierarchów. Spodziewany komunikat biskupów w sprawie Funduszu Kościelnego i exposé premiera Donalda Tuska na razie nie będzie wydany.

Tydzień temu, tuż przed tegorocznymi rekolekcjami biskupów, w exposé premier Donald Tusk stwierdził, że "duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych", nie wykluczył nawet zmian w konkordacie, jeśli będą one konieczne. Według informacji, jakie udało się nam wcześniej zdobyć, najpóźniej do wczoraj biskupi mieli wydać komunikat w sprawie poruszonych przez premiera kwestii ukazujących polskie duchowieństwo jako rzekomo "grupę uprzywilejowanych w systemie ubezpieczeń społecznych".
Biskupi jednak nie wydali komunikatu, ponieważ zapowiadane wcześniej obrady Rady Stałej KEP nie odbyły się ze względu na nieobecność ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Episkopatu. Księża biskupi, z którymi rozmawialiśmy, podkreślali, że sprawa wymaga głębszego przemyślenia, rozważenia "na zimno" i na pewno nie w atmosferze medialnego szumu. Rekolekcje to nie czas na takie sprawy. Takie kwestie jak np. Fundusz Kościelny zostaną podjęte w ramach Kościelnej Komisji Konkordatowej, jak również Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
Tegoroczne nauki rekolekcyjne dla biskupów na temat "Piotr - Skała i Pasterz Kościoła" głosił ks. Krzysztof Wons SDS, salwatorianin, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. W sumie rekolekcjonista wygłosił osiem nauk. Jak podkreślają księża biskupi, spotkanie na Jasnej Górze u tronu Matki Bożej Królowej Polski to błogosławiony czas, który pozwala spojrzeć na miniony czas, ale także na sprawy, które są przed nami.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik Piątek, 25 listopada 2011, Nr 274 (4205)

Autor: au