Biopaliwa zamiast ropy i węgla
Treść
Produkcja surowców odnawialnych i wykorzystanie odpadów organicznych mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego - uważają posłowie Parlamentu Europejskiego. W przyjętym sprawozdaniu stwierdzili także, że produkcja ta pozytywnie wpłynie na zrównoważenie produkcji energii, wzrost zatrudnienia oraz równowagę regionalną.
Parlament Europejski wezwał w specjalnym sprawozdaniu przygotowanym przez brytyjskiego deputowanego Neila Parisha do zwiększenia nakładów na badania i rozwój technologiczny upraw roślin do celów niespożywczych. Zdaniem posłów, powinno to wpłynąć na poprawę potencjału i efektywności tego sektora, a wydajne projekty bioenergetyczne mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki obszarów wiejskich oraz zaspokojenia europejskiego popytu na energię. Posłowie argumentują, że zastąpienie kopalnych źródeł energii odnawialnymi surowcami i wyważone strategicznie połączenie wszystkich źródeł energii przyczynia się do obniżenia uzależnienia UE od energii z importu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
W uprawie roślin do celów niespożywczych Parlament Europejski dostrzegł także szansę na złagodzenie skutków reformy rynku cukru w UE oraz likwidacji upraw buraka cukrowego dla jego plantatorów. Posłowie uważają, że należy szczegółowo przeanalizować możliwości zwiększenia istniejącego potencjału produkcji biopaliw z buraków cukrowych oraz innych, alternatywnych upraw na tych terenach. Posłowie przypomnieli, że w przyjętej w styczniu rezolucji w sprawie systemów wsparcia dla rolników apelowali o podwyższenie dopłat do upraw roślin energetycznych do 80 euro/ha rocznie na podstawie minimalnej powierzchni gwarantowanej 2 mln 200 tys. hektarów.
Posłowie wzywali też Komisję Europejską do rozszerzenia listy energetycznych roślin uprawnych, dla których przyznawana jest pomoc w systemach dopłat, oraz zagwarantowania, że wybór najbardziej odpowiednich roślin energetycznych odbywać się będzie na poziomie regionalnym i lokalnym.
Posłowie zwrócili się do Komisji o rozważenie wprowadzenia ograniczeń w dostępie do unijnego rynku biopaliw importowanych z państw trzecich, takich jak Brazylia. Posłowie uznali, że pozwoli to zachować zdolność konkurencyjną europejskiego przemysłu biopaliwowego o wysokim standardzie ochrony środowiska.
JS
"Nasz Dziennik" 2006-03-24
Autor: ab