Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biopaliwa jeszcze nie w tym roku

Treść

W trakcie toczącej się w Senacie debaty nad ustawą o biokomponentach stosowanych w ciekłych paliwach i biopaliwach jeden z senatorów Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożył wniosek o odrzucenie ustawy. W sumie senatorowie zgłosili kilkanaście poprawek. Domagają się m.in. skreślenia artykułu wprowadzającego od 1 października br. wymóg zawartości w paliwach i biopaliwach ciekłych co najmniej 3,5 proc. bioetanolu.
Ustawa o biopaliwach nie przestaje budzić kontrowersji, choć to już drugi projekt, nad którym pracuje polski parlament. Najlepszym tego przykładem była wczorajsza kilkugodzinna debata w Senacie. Najwięcej zastrzeżeń senatorów budziła możliwość wprowadzenia jeszcze w tym roku obowiązku dodawania biokomponentów do paliw. Wyrażano m.in. obawę, że ze względu na suszę surowce do produkcji biokomponentów trzeba będzie sprowadzać.
Do wniosku o skreślenie art. 23 (wprowadzającego obowiązek dodawania bioetanolu do paliw od października) przychylił się rząd, reprezentowany w Izbie przez wiceministra rolnictwa Andrzeja Chodkowskiego.
Ponadto senatorowie chcą, by do obrotu wprowadzano wyłącznie paliwa z określoną procentowo zawartością biokomponentów i sprzedawano je w odrębnych, oznakowanych dystrybutorach. Senatorowie argumentowali, że ustawa tak naprawdę nic nie daje rolnikom, a tylko kilku producentom biokomponentów. Dlatego wnioskują, aby surowce do ich produkcji pochodziły wyłącznie z terytorium Polski. Obecnie ustawa w wersji przyjętej przez Sejm nie daje takich gwarancji. Wprowadza jedynie obowiązek zawierania umów kontraktacyjnych na surowiec na okres 5 lat. Nie wyklucza to jednak, zdaniem wielu parlamentarzystów, możliwości kontraktacji surowca poza granicami kraju, szczególnie w kontekście integracji z Unią Europejską.
Przypomnijmy, że pierwszą ustawę o biopaliwach zawetował na początku roku prezydent. Natomiast ustawa będąca obecnie w Senacie jest wynikiem sejmowych prac nad dwoma projektami - rządowym i poselskim.
Karolina Goździewska
Nasz Dziennik 2003-08-08

Autor: DW