Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biblioteka Watykańska będzie znowu otwarta

Treść

Jesienią tego roku po gruntownym remoncie trwającym 3 lata ponownie zostanie otwarta Biblioteka Watykańska. Naukowcy będą mogli korzystać z jej ogromnych zasobów już od 20 września.
Remont tej najstarszej, najbardziej znanej biblioteki spowodowany był koniecznością naprawy jednego ze skrzydeł XVI-wiecznego budynku, które nie wytrzymało obciążenia. Jak wyjaśnił w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. bp Cesare Pasini, prefekt biblioteki, po remoncie będzie łatwiej poruszać się po jej terenie, a dostęp do konkretnych dzieł będzie sprawniejszy dzięki wdrożonemu systemowi komputerowemu. - Wszystko zostało odmalowane, wyczyszczone i odnowione - zapewnił. Jak zapowiedział, tydzień przed otwarciem ks. kard. Raffaele Farina, bibliotekarz Biblioteki Watykańskiej, przybliży całość wykonanych prac na specjalnej konferencji prasowej. Przedstawi także kolejne plany remontowe, m.in. przygotowanie czytelni.
Biblioteka została zamknięta po raz pierwszy od 500 lat. Założył ją Papież Mikołaj V w połowie XV wieku. Liczyła ona wówczas 350 łacińskich manuskryptów. Obecnie znajduje się w niej m.in. ponad 1 mln 500 tysięcy książek oraz 150 tys. woluminów, setki tysięcy monet i medali oraz 70 tys. grafik i rycin. Biblioteka Watykańska ma siedem pięter, a długość półek ze zbiorami wynosi w sumie 60 kilometrów. Prowadzone są w niej obecnie także dalsze prace nad digitalizacją zasobów.
W sumie zeskanowanych zostanie 80 tys. pozycji liczących 40 mln stron, wszystko z jak największą ostrożnością, aby nie uszkodzić oryginałów i jednocześnie zachować jak największą rozdzielczość zeskanowanych dokumentów, by z kart odczytać jak najwięcej danych i by zabiegu tego nie trzeba było w przyszłości powtarzać. Cały projekt digitalizacji rękopisów Biblioteki Watykańskiej obliczony jest na 10 lat.
MMP
Nasz Dziennik 2010-07-28

Autor: jc