Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bibliografia Narodowych Sił Zbrojnych

Treść

Prowadzona od 15 lat działalność wydawnicza Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych została uwieńczona opublikowaniem unikalnej pracy - "Materiałów do bibliografii Narodowych Sił Zbrojnych". Stanowią one nieodzowną pomoc naukową dla badaczy narodowego czynu zbrojnego.
Narodowe Siły Zbrojne - druga po AK najliczniejsza organizacja wojskowa polskiego państwa podziemnego - była formacją szczególnie znienawidzoną przez komunistów, którzy, fałszując fakty historyczne, upowszechnili szereg fałszywych stereotypów na temat walczących i ginących za Ojczyznę żołnierzy NSZ. Dlatego jednym z głównych zadań powstałego w 1990 r. Związku Żołnierzy NSZ stało się odkłamanie historii Narodowych Sił Zbrojnych.
- Odczuwamy satysfakcję, gdyż bez żadnych zewnętrznych środków materialnych i mecenasów wydaliśmy dotąd 12 tomów naszego czasopisma "Szczerbiec" oraz 11 tomów serii wydawniczej "Biblioteczka Szczerbca" - wyznaje dr Bohdan Szucki, prezes Związku Żołnierzy NSZ, a jednocześnie redaktor naczelny "Szczerbca". - Ewenement naszego powstałego w 1990 r. związku bardzo dobrze wpisuje się w historię Narodowych Sił Zbrojnych. Armia ta powstała z woli Narodu i pozostała niezależna od obcych wpływów. Nie braliśmy pieniędzy ani ze Wschodu, ani z Zachodu, utrzymywał nas Naród - podkreślił kombatant.
Narodowe Siły Zbrojne były organizacją o obliczu zdecydowanie antyniemieckim i antykomunistycznym. W czasie II wojny światowej jako pierwsze sformułowały koncepcję dwóch wrogów Polski oraz postulat powrotu państwa polskiego na ziemie piastowskie, oczywiście przy zachowaniu polskości Kresów. Na przełomie lipca i sierpnia 1943 r. w ramach NSZ zostały powołane oddziały Akcji Specjalnej NSZ, które miały za zadanie likwidowanie bandytyzmu oraz zdradzieckiej agentury komunistycznej na terenie kraju. W głównej mierze chodziło o GL, AL, a także zrzutków sowieckich. Od marca 1944 r. NSZ weszły w skład AK, zachowując odrębność polityczną i własną strukturę wojskową.
Przez cały okres PRL-u historia czynu zbrojnego NSZ była totalnie fałszowana, a żołnierze tej formacji - obok uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. - napiętnowani i nieuznawani za kombatantów. Dopiero w 1990 r. zaistniały warunki, w których mógł powstać kombatancki Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, skupiający również członków Związku Jaszczurczego, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych organizacji podziemnych obozu narodowego.
"Materiały do bibliografii Narodowych Sił Zbrojnych" zawierają wykaz wydawnictw Związku Żołnierzy NSZ, a więc spis 11 tomów "Biblioteczki Szczerbca" oraz 12 zeszytów, liczących po kilkaset stron każdy! - Biuletynu Związku Żołnierzy NSZ "Szczerbiec" z wyszczególnieniem ich zawartości treściowej. W bibliografii, która dotyczy pozycji wydanych po 1982 r., odnotowano książki i inne wydawnictwa poświęcone NSZ lub wydarzeniom historycznym, z którymi NSZ i inne formacje narodowe były powiązane. Książka zawiera również wykaz artykułów i not pochodzących z wydawnictw ciągłych i prac zbiorowych, a także materiałów pozostających jeszcze w formie maszynopisów. Istotną i niezwykle ciekawą częścią książki są aneksy zawierające obszerne omówienia lub recenzje najważniejszych opracowań dotyczących NSZ. Nieomal wszystkie pozycje podane w bibliografii są adnotowane, a więc opatrzone mniej lub bardziej rozbudowanymi omówieniami, co w połączeniu z indeksem nazwisk i wykazem stosowanych w publikacji skrótów niezwykle ułatwia korzystanie z tej pomocy naukowej.
"Materiały do bibliografii Narodowych Sił Zbrojnych" ukazują współczesny stan wiedzy o NSZ i stanowią istotny krok w kierunku przywrócenia Polakom prawdziwej historii walk o niepodległość z hitlerowskim i sowieckim agresorem, w której jedną z głównych ról odegrali żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych.
Adam Kruczek

Piotr Szucki, Materiały do bibliografii Narodowych Sił Zbrojnych, Biblioteczka Szczerbca tom XI, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Warszawa 2005.

"Nasz Dziennik" 2006-01-30

Autor: ab