Biblia Gutenberga z "Bernardinum"
Treść
Cztery lata trwały prace nad pierwszą wierną reprodukcją Biblii Gutenberga. Po raz pierwszy efekt pracy wydawnictwa "Bernardinum" został zaprezentowany na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Biblia Gutenberga powstała w latach 1452-1455 w 180 egzemplarzach. Do dziś zachowało się 48, w tym 12 pergaminowych i 36 papierowych. Jeden z oryginałów znajduje się w posiadaniu biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie. - Egzemplarz pelpliński jest unikatem, ponieważ posiada na jednej ze stron odcisk czcionki Gutenberga, która wypadła zecerowi, tworząc plamę w kształcie trapezu. To na jej podstawie odtworzono technikę, którą stosował Gutenberg - mówi Zygmunt Skibicki z Wydawnictwa Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum". Dotychczas Biblia Gutenberga doczekała się czterech kopii. Jedną z nich wykonano na kserografie. Prace nad pierwszą wierną reprodukcją oryginału - czyli faksymile - trwały cztery lata. Jeden ze 199 powstałych egzemplarzy podarowano Ojcu Świętemu. Reszta dotąd nie była pokazywana publicznie.
Krakowska prezentacja, która zgro-madziła liczne środowisko akademickie, była pierwsza. Faksymile wykonano w skali 1:1 na papierze opatrzonym znakami wodnymi. Księga opra-wiona została w koźlą skórę. Jeden egzemplarz kosztuje ponad 57 tys. złotych. Dlatego też pokaz na PAT ma zapoczątkować stworzenie funduszu na rzecz pozyskania egzemplarza dla uczelnianej biblioteki.
Dorota Matacz-Bajor, Kraków
Nasz Dziennik 28.10.2003
Autor: DW