Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Białoruś podważa Kartę Polaka

Treść

Sąd Konstytucyjny Białorusi orzekł wczoraj, że poszczególne postanowienia polskiej ustawy o Karcie Polaka nie odpowiadają niektórym normom prawa międzynarodowego - poinformowała państwowa agencja prasowa BiełTA. Sąd rozpatrywał wniosek deputowanych białoruskiego parlamentu, którzy zwrócili się o ocenę polskiej ustawy.
Zdaniem Sądu Konstytucyjnego, sprzeczne z niektórymi normami prawa międzynarodowego są postanowienia ustawy o Karcie Polaka, które mówią m.in. o wydawaniu zaświadczeń przez organizacje polonijne, wydawaniu Karty przez konsula i niektórych przywilejach posiadacza Karty. Według cytowanego przez PAP komunikatu sądu, niektóre z przepisów polskiej ustawy są też sprzeczne z postanowieniami umów dwustronnych podpisanych przez Polskę i Białoruś.
I tak sąd kwestionuje postanowienia polskiej ustawy mówiące o tym, że Karta Polaka może być przyznana osobie, która przedstawi zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej, oraz o tym, że wykaz organizacji uprawnionych do wydawania zaświadczeń jest ogłaszany przez prezesa Rady Ministrów - informuje PAP. Sędziowie podkreślali, że postanowienia te dotyczą "podmiotów prawa będących pod jurysdykcją państwa białoruskiego i na terytorium Republiki Białoruś". Kolejną kwestionowaną grupą postanowień są te dotyczące uprawnień posiadacza Karty Polaka. Zezwala ona bowiem jej właścicielowi podjąć w Polsce pracę bez dodatkowych zezwoleń oraz założyć własną działalność gospodarczą itp. Ponadto zapisy Karty gwarantują jej posiadaczowi prawo do otrzymania bezpłatnej polskiej wizy.
MBZ
Nasz Dziennik 2011-04-08

Autor: jc