Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biało-czerwona na maszt!

Treść

W całej Polsce obchodzono po raz siódmy Dzień Flagi RP. W Warszawie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Towarzyszyło temu odegranie hymnu państwowego.
- Dumna biało-czerwona, dumna nasza polska flaga. Podnosimy ją dziś wysoko, w dniu jej święta. W przeddzień święta pamięci o Konstytucji 3 maja. Podnosimy ją wysoko, aby z daleka cieszyła polskie oczy i polskie serca - powiedział na pl. Zamkowym marszałek Sejmu, p.o. prezydent RP, Bronisław Komorowski. - Wydobywamy z pamięci wszystkie wspaniałe chwile, kiedy biało-czerwona oznaczała triumf i zwycięstwo. Ale wszyscy pamiętamy i wszyscy nosimy w sercu nieodległe wspomnienie, gdy polska biało-czerwona flaga była przepasana kirem, czarnym kirem żałoby narodowej, po katastrofie pod Smoleńskiem - dodał.
Uroczystości Święta Flagi odbyły się także w katedrze polowej w Warszawie, gdzie odprawiona została Msza św. za Ojczyznę. - 2 maja to nie data przypadkowa, ponieważ upamiętnia ona żołnierzy 1. Dywizji Kościuszkowskiej, którzy zatknęli biało-czerwoną flagę na berlińskiej kolumnie zwycięstwa. Jest także przypomnieniem, że w czasach PRL właśnie 2 maja kazano zdejmować flagi narodowe, by nie pozostawały na masztach w nieuznawane przez władze komunistyczne święto 3 Maja - mówił podczas homilii ks. Zdzisław Tokarczyk. - 2 maja to najmłodsze święto, ale to również Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto to ma umacniać poczucie polskiej wspólnoty narodowej poza granicami państw i ponad podziałami ideowymi. Przypomina rodakom żyjącym na obczyźnie o ich korzeniach i pomaga w zachowaniu świadomości narodowej - dodał kaznodzieja.
Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik 2010-05-04

Autor: jc