Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biała lista podatników VAT - najczęściej zadawane pytania

Treść

Biała lista podatników VAT działa już prawie miesiąc (od 1 września 2019 roku), a zdążyła już wzbudzić wiele kontrowersji i pojawiło się jeszcze więcej pytań z nią związanych. Odpowiedź na najczęstsze z nich – poniżej.

Czy muszę zgłosić się do Krajowej Administracji Skarbowej, żeby informacje o mojej firmie znalazły się na białej liście podatników VAT?

Nie, biała lista podatników jest wykazem elektronicznym, który został stworzony na podstawie wcześniej posiadanych przez organy informacji. Nie zmienia to jednak faktu, że warto aby każdy przedsiębiorca sprawdził, czy zamieszczone informacje o nim są prawidłowe i pełne - tak, aby nie narażał się na żadne negatywne konsekwencje (siebie, ani swoich kontrahentów).

Czy korzystanie z białej listy podatników VAT jest płatne?

Nie, biała lista VAT jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych podmiotów. Można znaleźć ją na stronach Ministerstwa, Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej oraz jako specjalne, wygodne wyszukiwarki na portalach usługodawców dostarczających aplikacje finansowe i księgowe (na przykład programy w których możliwe jest rozliczenie PIT).

Czy dane na białej liście podatników VAT można zmienić?

Tak, jeżeli podatnik stwierdzi błędy lub nieaktualność danych na białej liście podatników VAT, może złożyć odpowiedni wniosek o usunięcie, czy sprostowanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym wraz z uzasadnieniem, w trybie art. 96b ust.11 znowelizowanej Ustawy o podatku od towarów i usług, z dnia 11 marca 2004. Wszyscy podatnicy powinni jednak pamiętać, że ich podstawowym obowiązkiem jest zgłaszanie informacji do podstawowych rejestrów (na przykład Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego) i tam powinna pierwotnie następować zmiana aktualizacyjna, która następnie zostanie automatycznie zaciągnięta do białej listy podatników VAT.

Jakie konsekwencje grożą za brak rachunku bankowego na liście podatników VAT?

Od 1 stycznia 2020 roku, w przypadku płatności powyżej 15 000 zł na rachunek bankowy inny, niż ten znajdujący się na białej liście podatników VAT, podatnikom grożą dwa rodzaje konsekwencji:

1.       Po pierwsze, w zakresie podatku dochodowego, wydatek taki powyżej kwoty 15 000 zł nie będzie mógł zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu (co wpłynie najprawdopodobniej na rozliczenie PIT podatnika i jego zobowiązania podatkowe);

2.       Po drugie, w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), naraża się on na odpowiedzialność solidarną razem ze sprzedawcą, który podał nieprawidłowy numer rachunku, w przypadku jeżeli nie uiści on odpowiednio podatku.

Kiedy biała lista podatników VAT zaczyna obowiązywać?

Biała lista VAT jest prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej już od 1września 2019 roku (obowiązuje więc już teraz) i podatnicy mogą z niej korzystać. Ustawodawca wprowadził jednak czas przejściowy (okres przystosowawczy) w zakresie sankcji za ewentualne nadużycia, w zakresie płatności na rachunki bankowe inne, niż te znajdujące się na białej liście podatników VAT – sankcje te zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 roku.

Autor: Silesian